Úvod Novinky Tipy z programu
Hluk a ticho vplývajú na schopnosti nášho mozgu uspokojiť naše potreby
Hluk a ticho vplývajú na schopnosti nášho mozgu uspokojiť naše potreby

Hluk a ticho vplývajú na schopnosti nášho mozgu uspokojiť naše potreby

Hudobný psychológ nám vysvetlí, ako môžeme byť úspešnejší.

Každý človek sa v živote od rána do večera, ba aj v spánku snaží uspokojovať svoje potreby a potreby svojich blízkych. Ako na tieto naše snaženia vplýva miera hluku, či potreba ticha v našom okolí sa stala témou zaujímavého rozprávania Zuzany Líškovej s hudobným psychológom Petrom Kusým v Rádiu_FM , kde zvuková kulisa, aká nás obklopuje dostala inú hodnotu: „V minulosti žili ľudia skôr v prírodnom akustickom prostredí, kde boli zvuky oveľa jednoduchšie od seba odlíšiteľné, lebo ich nebolo také množstvo a boli v úplne iných frekvenciách, čiže tak nezahlcovali naše vnímanie a náš mozog.“

Hluk a Ticho. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Podľa hudobného psychológa „v súčasnosti dostávame čoraz menej jasných zrozumiteľných informácií prostredníctvom zvuku, ak sa pozeráme na akýkoľvek zvukový podnet ako na informáciu.“

dieťa-hluk-ticho-pixa

Nebezpečný zvukový smog

O tom, že príliš nepríjemný zvuk, pred ktorým nevieme uniknúť, nám môže aj ublížiť, vie hádam každý. Zvukové podnety sa stávajú pre nás od narodenia nielen zdrojom upokojenia, ale aj rozrušenia a ako vedia naše emócie upokojiť, tak ich dokážu aj rozbúriť.

sluch-Radovan-Stoklasa-TASR

Postupom civilizácie sa pre nás stáva čoraz zložitejšie pred zvukmi, ktoré nám prekážajú, uniknúť, ale ich aj rozlišovať. Zvukový psychológ hovorí „o zvukovom smogu, z ktorého vnútorne môžeme pociťovať určitú mieru stresu, napätia, určitý diskomfort, čo aj odborná literatúra uvádza, že pri dlhodobom pôsobení vyvoláva škodlivé účinky na náš organizmus“.

pes-hluk-pixa

Čo je však zaujímavé, že hoci nás obklopujú rôzne zvuky, podľa Petra Kusého: „Mozog sa naučí selektovať len to, čo potrebuje na to, aby prežil.“

Počúvanie rádia lieči

Čiže ak chceme vnímať len hudbu, aká nás baví, ostatné zvuky vytesníme z nášho vnímania, čo poznáme každý v prípade rôznych načúvacích prostriedkov, aké sú populárne nielen v mladších ročníkoch: „Zvukmi či hudbou sa dajú cielene formovať koncentrácie pozornosti. Využitím hudby jestvujú viaceré muzikoterapeutické techniky.“

Martin-Staňo-Sofia-Not-Stanislav-Háber-RTVS

V Rádiu_FM si neprihriali polievočku, že počúvanie ich rádia lieči v zmysle hesla, že každá líška svoj chvost chváli. Možno aj preto, lebo je to všeobecne známy fakt určite v prípadoch, ak najmä mladí počúvajú festivalové vystúpenia priamo z Rádia_FM, ale aj každodenné vysielanie obľúbených relácií.

zvuky-lesa-Stanislav-Háber-RTVS

Rovnako striedanie zvukov a ticha môže mať stimulujúce účinky na mozog, pričom je iné ticho po hádke trebárs partnerov, iné je ticho v preplnenom kupé vo vlaku, či iné je ticho na lúke v tráve pri čítaní dobrej knihy: „Často sa stáva, že sa musíme aktívne snažiť, aby sme si ticho navodili. Snažíme sa odizolovať od zvukovo nechceného prostredia.“

Správne využitie ticha, ale aj trebárs hudby nám môže pomôcť k správnemu vnímaniu prichádzajúcich informácií. Bez schopnosti počúvať nám unikajú totiž mnohé dôležité informácie aj súvislosti, o čom sa viac dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TASR, pixabay, RTVS - Stanislav Háber

Živé vysielanie ??:??

Televízia