Správy
Sobota 26.11.2016 19:00
Vhodné pre všetkých
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:43 Fidel Castro zomrel Vo veku 90 rokov zomrel bývalý dlhoročný kubánsky prezident Fidel Castro. Za vodcom kubánskej revolúcie vyhlásili deväťdňový štátny smútok. Pozostatky Fidela Castra spopolnia už dnes. Pohreb bude 4. decembra. O úmrtí kubánskeho lídra informoval v televíznom vysielaní jeho brat, kubánsky prezident Raúl Castro.
- 00:04:01 Robert Fico vyslovil kubánskemu ľudu sústrasť
- 00:04:11 Geopolitický život Fidela Castra Fidel Castro najprv začiatkom 50. rokov viedol neúspešné povstanie proti kubánskemu diktátorovi Batistovi. Niekoľko rokov bol vo väzení. V roku 1956 začal spolu s Che Guevarom partizánsku vojnu. Batistu porazil v roku 1959 a jednu diktatúru vystriedala ďalšia. V roku 1961 odrazil akciu americkej CIA v Zálive svíň, ktorá mala Castra zvrhnúť. To sa nepodarilo a vinu za neúspech na seba vzal prezident Kennedy. V roku 1962 sa Kuba stala miestom najprudšieho konfliktu studenej vojny. Hrozilo vypuknutie jadrovej apokalypsy. Castro totiž súhlasil s rozmiestnením sovietskych jadrových hlavíc na Kube. Američania ešte predtým umiestnili rakety v Turecku a Taliansku. V roku 1976 sa stal Fidel Castro prezidentom. O 30 rokov neskôr odovzdal moc do rúk brata Raula a po ďalších dvoch rokoch odchádza z prezidentského postu.
- 00:08:16 Vplyv F. Castrovej smrti na vzťahy s USA Aký vplyv bude mať smrť Fidela Castra na počiatočné otepľovanie vzťahov medzi Spojenými štátmi a Kubou, hovorí Alena Taranová.
- 00:10:17 Spomienka na návštevu F. Castra na Slovensku Fidel Castro navštívil v roku 1972 aj Československo. Dostal Rad Bieleho leva aj čestný doktorát Univerzity Karlovej. Počas šiestich dní v Československu bol okrem Prahy aj v Bratislave, kde si na Slavíne uctil pamiatku padlých sovietskych vojakov. Návštevu Československa ukončil v Tatrách.
- 00:12:33 KDH hrozí rozkol pre nové stanovy Mimoparlamentnému KDH hrozí odchod ďalšej časti členskej základne. Nový predseda Alojz Hlina na mimoriadnom sneme hnutia presadil zmenu stanov. Podarilo sa mu to až na druhý pokus. V septembri sa proti nemu postavila časť pôvodného vedenia KDH. Po novom bude mať predsedníctvo strany silnejšie postavenie na úkor členskej základne.
- 00:14:19 Premiér odmieta porušenie zákona Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák má plnú dôveru premiéra Roberta Fica. Predseda vlády to uviedol v rozhlasovej relácii RTVS Sobotné dialógy. Začiatkom týždňa bývalá zamestnankyňa rezortu zahraničných vecí spochybnila dve zákazky k slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ. Premiér porušenie zákona odmieta.
- 00:16:37 Cesta od Strečna pod Dubnú opäť uzavretá Cestu od Strečna po Dubnú skalu opäť zatvorili. Už tretí víkend tam stabilizujú bralo pod hradom. Úsekom denne prejde 3 tisíc áut. Napriek zastavenej premávke je na ceste rušno. Lesníkom a cestárom obmedzenie vytvorilo dobré podmienky na prácu.
- 00:18:22 Z múzea v Piešťanoch ukradli prsteň
- 00:19:03 Prieskum poslancov na piešťanskom letisku Trnavský župan Tibor Mikuš nespolupracoval s poslancami Národnej rady počas prieskumu na piešťanskom letisku. Je pritom predsedom predstavenstva akciovej spoločnosti. Poslancov zaujímalo hospodárenie letiska, ktoré chce kraj ako majoritný vlastník poslať do likvidácie.
- 00:22:04 Chytili útočníka z domova pre seniorov
- 00:22:24 V Bruseli rozsvietili vianočný stromček zo Slovenska V Bruseli slávnostne rozsvietili vianočný stromček z Horných Orešian. Odvčera zdobí námestie Grand-Place v centre mesta. Bruselské vianočné trhy otvorili slovenské koledy. Na rozsvietenie sa prišli pozrieť stovky ľudí - Slovákov, Belgičanov aj turistov.
- 00:24:57 Slovenskí olympionici majú nového šéfa
- 00:25:51 95. výročie narodenia Alexandra Dubčeka
- 00:25:51 Pred 95 rokmi sa narodil Alexander Dubček Zajtra uplynie 95 rokov od narodenia politika a štátnika Alexandra Dubčeka. Jednej z najvýznamnejších osobností slovenských a československých dejín 20. storočia. Prvý ušľachtilý komunista, ako ho nazval Bohumil Hrabal, sa narodil v Uhrovci. Dnes tam na Alexandra Dubčeka spomínali.
- 00:28:11 Život Alexandra Dubčeka Alexander Dubček sa narodil 27. novembra 1921. Osudovým rokom sa preňho stal rok 1968. V januári ho zvolili za prvého tajomníka ÚV KSČ. Dubček bol jedným zo symbolov politického uvoľnenia a reforiem. Tie zastavil vpád vojsk Varšavskej zmluvy. Dubčeka spolu s vedením štátu uniesli do Moskvy. Malou náplasťou na zmarené nádeje bol ústavný zákon o Československej federácii, ktorý Dubček podporoval. V apríli 1969 nahradil Alexandra Dubčeka na poste prvého tajomníka ÚV KSČ Gustáv Husák. Dubček sa stal predsedom federálneho zhromaždenia a potom veľvyslancom v Turecku. V roku 1970 ho vylúčili z komunistickej strany. V roku 1988 mu udelila bolongská univerzita čestný doktorát. Do roku 1989 žil v Bratislave pod dohľadom ŠtB. Alexander Dubček sa do politického života vrátil po novembri 1989.
- 00:33:27 Vyšetrovanie smrti Alexanda Dubčeka Alexander Dubček prvýkrát vystúpil s verejným prejavom 23. novembra 1989 na Námestí SNP v Bratislave. Ľudia v ňom videli nádej na zmenu. V januári 1990 si prevzal od Európskeho parlamentu Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. V júni sa stal predsedom FZ. Od marca 1992 bol členom a predsedom Sociálnodemokratickej strany Slovenska. 1. septembra 1992 utrpel zranenia pri autohavárii. Zomrel 7. novembra 1992. Jeho náhla smrť vyvolala množstvo otáznikov.
- 00:36:40 V Taliansku zabíjala veľká voda
- 00:37:03 Hurikán Otto zabíjal v Kostarike
- 00:37:26 SND sa vrátilo k baletnému vystúpeniu Giselle Dojímavý príbeh, pôvabný tanec, melodická hudba. Kultové baletné dielo Giselle si zachováva pozornosť publika všade vo svete už vyše 150 rokov. Slovenské národné divadlo sa k nemu po rokoch opäť vrátilo. Medzinárodný tím tvorcov uviedol premiéru v historickej budove divadla v Bratislave.
- 00:39:50 V Žilinskej stanici sa vykoľajil vlak
- 00:40:15 Letisko v Sliači malo Deň otvorených dverí Na letisku Sliač bol Deň otvorených dverí. Návštevníci sa mohli dozvedieť viac o tom, ako pracovníci zabezpečujú letové podmienky. Pomáhajú im napríklad aj sokoliari.
- 00:42:04 Nitra uvažuje o obnovení lanovky Zobor Nitra stále uvažuje o obnovení niekdajšej lanovky na Zobor. Prestala premávať pred vyše 20. rokmi. Nitra si od nej sľubuje podporu turistického ruchu. Región sa už niekoľko rokov drží na chvoste rebríčkov návštevnosti.
- 00:44:44 Premiéra inscenácie Moje baby v Košiciach Tri obyčajné ženy so svojimi radosťami a strasťami sú hrdinkami inscenácie Moje baby. Úspešná hra írskej autorky Elaine Murphyovej mala na Malej scéne v Štátnom divadle v Košiciach slovenskú premiéru.