Ďalšie pokračovanie diskusií o významných civilizačných centrách Európy sme začali asi pre viacerých poslucháčov dosť provokatívnym citátom. Nie je totiž na škodu ponúknuť aj menej ošúchanú interpretáciu historických udalostí a ich dôsledkov. Ale tu je ta pasáž z knihy britského historika Normana Daviesa, monumentálnej syntézy európskych dejín, ktorá sa viaže aj k našej minulosti:
„Z akýchsi mne neznámych príčin medzi mnohými historikmi je zaužívaná bagatelizácia úlohy staromaďarského kmeňového zväzu, teda že nemali na Západe nijaký vplyv na beh tamojších dejín. Áno, bola to deštruktívna sila, ale súčasne sa stali akousi metaforickou ranou z kopije, ktorej účinok mal ďalekosiahle dôsledky na tele Starého kontinentu. Po tom, ako vymazali z mapy Veľkú Moravu, radikálne zmenili etnické zloženie a politický systém v Karpatskej kotline. Ich prítomnosť bola základným elementom procesu formovania nielen iba Uhorska. Ale aj Čiech, Poľska, Chorvátska, Srbska, Rakúska a vlastne aj nemeckého cisárstva. A tým aj do budúcnosti prekreslili profil Strednej Európy. Vytvorili živú bariéru, ktorá oddelila Slovanov na severe od Slovanov na juhu. Po prehratej bitke na rieke Lech vlastne otvorili nemeckým osadníkom cestu popri toku Dunaja a umožnili im konsolidovať pomery vo vtedajšej Východnej marke, teda dnešnom Rakúsku. Vlastne oni prinútili nemecké kniežatá k zjednoteniu svojich síl a do uznania víťaza bitky na rieke Lech, Otta I. , aby sa stal rímsko-nemeckým cisárom a neskôr dostal prídomok Veľký. Keď zoberieme do úvahy to, že ani nie jednu generáciu po tom, ako staromaďarský kmeňový zväz prekročil karpatské priesmyky, tak sa v Európe výrazne zmenili pomery, objavili sa viaceré nové a súčasne trvalé prvky. To naozaj nehodno bagatelizovať.“
Toľko citát z Normana Daviesa.
No a tým novým a v podstate 900 rokov trvajúcim elementom bola aj existencia Uhorska. Jeho prvým kráľom sa stal Arpádovec Štefan a teda potomok tých nomádov, ktorí zásadne ovplyvnili pomery v Európe. A práve s menom kráľa Štefana I. sú neoddeliteľne zviazané dve mestá, o ktorých bola táto diskusia – Ostrihom a Stoličný Belehrad, teda dnešný Székesfehérvár.
hosť: docent Vincent Múcska
ukážky čítal: Ladislav Kerata
autor a moderátor: Peter Turčík
Centrá civilizácie - Ostrihom a Stoličný Belehrad
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.