Od roku 2019 sa počet detí, ktoré podľa BMI indexu trpia nadváhou, zvýšil o dva percentuálne body. Najčastejšie ide o deti vo veku 12 až 13 rokov.
S tým súvisí aj znepokojivý nárast chorôb, ktoré boli až donedávna príznačné len pre dospelých. Ide napríklad o trombózu, čiže tvorbu krvných zrazením v cievach či v srdci.
„Dnes keď deti sedia a trávia čas pred obrazovkami, tak sa zaznamenali aj prípady, že sa trombóza vyskytla aj v detskom veku, čo predtým nebolo,“ upozorňuje v Rádiu Regina docentka Adela Pénesová z Ústavu mikrobiológie SAV.
Odborníčka tiež uviedla, že v poslednom období narastá aj počet prípadov vzniku cukrovky druhého typu. A to aj v detskom veku, pre ktorý bola donedávna príznačná len cukrovka prvého typu.
„Dnes už máme to, čo sa spája vyslovene s obezitou, nadváhou, inaktivitou. To, čo bolo v staršom veku typické, tak teraz to máme už aj u detí,“ zdvíha odborníčka varovný prst.
Riešením je radikálna zmena životosprávy
Odborníčka však situáciu nevidí beznádejne. Kľúčom je radikálna zmena životosprávy a výrazné zníženie hmotnosti.
„Potom vieme dôjsť aj do štádia, ktorému hovoríme remisia cukrovky. Môže sa dostať do stavu, kedy už nemusí užívať lieky,“ vysvetľuje.
S detskou obezitou dnes dokáže pomôcť aj medicína. Existujú totiž antiobezitiká, ktoré môžu užívať aj deti v adolescentnom veku.
Okrem toho sa môžete stretnúť aj s operačnými riešeniami, akým je napríklad zmenšenie žalúdka. Nevyhnutná a zásadná je ale úprava jedálnička. Pre mnohé deti je však predstava, že by mali denne skonzumovať napríklad pol kila zeleniny, nepredstaviteľná.
Celý príspevok o detskej obezite si môžete vypočuť v našom online archíve.