FARKAŠ, Eugen
huslista, primáš
Dátum narodenia: 4. 9. 1919 Bratislava
Dátum úmrtia: 15. 1. 1974 Bratislava
Životopis
Hrať ho učil najprv otec Karol Farkaš, hráč na viole. Študoval na Hudobnej škole v Prahe, krátko sa učil hru na husliach u Vaša Příhodu. Od 1934 pôsobil v rómskych kapelách, od 1951 primáš Orchestra ľudových nástrojov pri Vojenskom umeleckom súbore, neskôr založil z tohto telesa vlastnú ľudovú hudbu, bol jej primáš a umelecký vedúci, od 1958 vystupoval v rámci Koncertnej a divadelnej agentúry, od 1960 Čs. rozhlasu v Bratislave so súborom i ako sólista, na zájazdoch doma i v zahraničí, od 1969 vo Viedni.
S Pavlom Tonkovičom nahral viacero úprav ľudových piesní a tancov z rôznych oblastí Slovenska.
Patrí k novodobým primášom ľudovej hudby, ktorí propagovali slovenskú ľudovú hudbu v druhej polovici 20. storočia.
Vo VUS-e s ním hrávali aj jeho bratia a príbuzní a známi: Vojtech na klarinete, Matej na cimbale, Štefan na kontrabase a ďalší.
Eugen Farkaš v rozhlase vytvoril množstvo nahrávok, ktoré sa vysielajú a vydávajú na CD nosičoch (predtým na gramoplatniach a mg kazetách). Ako primáš ľudovej hudby Československého rozhlasu počas takmer desaťročnej činnosti nahral mnoho slovenských ľudových piesní a tancov z rôznych regiónov Slovenska. Jeho orchester vystupoval na rôznych slávnostiach na podujatiach doma aj v zahraničí. Spoluúčinkovali s ním mnohí známi speváci: Janko Blaho, Štefan Hoza, Janka Guzová, Štefan Lessay, Pavol Gábor, Štefan Janči, Arnold Judt, Darina Laščiaková a ďalší. Pre ĽH spracovávali ľudové piesne Pavol Tonkovič, Tibor Andrašovan, Milan Novák a ďalší. So súborom Lúčnica sa zúčastnili Svetového festivalu mládeže v Moskve, kde získali popredné ocenenie s koncertnou skladbou Svadobné piesne od Bartolomeja Urbanca.
Ľudová hudba E. Farkaša bola súčasťou československej kultúrnej delegácie na svetovej výstave Expo 67 v kanadskom Montreale. K ich úspešnému repertoáru patrili: Čardáše z Čajkova, Cigánske piesne, Variácie pre cimbal na ľudovú pieseň Trávička zelená, Čardáše zo Žitného ostrova, Východoslovenské piesne pre tárogató a ľudovú hudbu, Tancuj, tancuj, vykrúcaj, Prší, prší a iné.
Nositeľ vyznamenania Za vynikajúcu prácu (1969).