

HARTMANNOVÁ, Helena
televízna, filmová a obrazová strihačka
Dátum narodenia: 17.7.1937, Stročín okr. Svidník
Manžel: HARTMANN, Henrich, televízny technik, investičný a rozvojový pracovník (nar.1932)
Životopis
Helena Hartmannová (rodená Jesenská) mala za sebou dva roky vzdelania na Obchodnej akadémii v Humennom, na ktoré nadviazali ďalšie dva roky štúdia - už na bratislavskom gymnáziu aj s maturitou. Pracovať začala v Československej televízii (ČST) Bratislava v roku 1960 ako sekretárka programového riaditeľa Andreja Sarvaša. Vydala sa za mladého technika Henricha Hartmanna, s ktorým si založili rodinu. Riaditeľ techniky Ing. Oravský poslal manželskú dvojicu v roku 1962 do východoslovenskej metropoly vybudovať Televízne štúdio Košice. Hartmannová sa tak stala prvou a vtedy jedinou strihačkou. V Košiciach popri zamestnaní absolvovala Závodnú školu práce, aby zvládla teóriu strihu a strihovú skladbu. Od roku 1963 si k práci strihačky pridala aj povinnosti archivárky. Veď každý šot, každú reportáž bolo treba označiť, bezpečne uložiť do škatuľky spolu s tzv.košieľkou (základné informácie o príspevku, tvorcoch, obsahu s textom pre hlásateľa).
Prvý farebný záznam z folklórneho festivalu
Na jeseň 1963 sa nainštalovala spätná retranslácia a pracovníci košického štúdia mohli už vyvolané a postrihané príspevky odosielať „vzduchom“ po trase do Bratislavy či priamo do Prahy. V lete 1964 sa náhle a neplánovane (ako záchranca) ocitla v prenosovom voze v Banskej Bystrici počas veľkých osláv 20. výročia Slovenského národného povstania, na ktorých sa spolu s prezidentom ČSSR Antonínom Novotným zúčastnil aj najvyšší predstaviteľ ZSSR, Nikita Chruščov. Bola pri tom, keď sa vysielal prvý farebný záznam folklórneho festivalu vo Východnej v roku 1971 (vo farbe na 2. programe a čierno-bielo na celoštátnom okruhu).
Príchod Pápeža a summit Bush - Putin
Od roku 1972 až do odchodu do dôchodku bola záznamovou a prenosovou obrazovou strihačkou ČST štúdio Bratislava. V novučičkom televíznom centre v Mlynskej doline sa stala súčasťou dvanásťčlenného tímu strihačov, pracujúcich popri takých režiséroch, akými boli: J.Pálka, F.Chmiel, M.Luther, Ľ.Vajdička, S.Párnický, K.Spišák či K.Strážnický. Bola popri nich v prenosových vozoch pri takých historických udalostiach, akými napr. boli rokovania L.I. Brežneva s vtedajšou najvyššou československou garnitúrou v júni 1978 vo vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. V júni 1995 vysielala prílet prvého slovanského pápeža Jána Pavla II. na územie už samostatného Slovenska. Bola v prenosovej posádke snímajúcej svätú omšu v Dóme sv. Martina i odlet svätého otca z Bratislavy. Bola tiež súčasťou prenosového tímu vo februári 2005 na svetovom summite amerického a ruského prezidenta Bush - Putin v hlavnom meste SR.
Vzácne okamihy začiatku vysielania
„Obrazový - elektronický strih bol o pohotovosti, absolútnom sústredení sa, pohotovej reakcii a vystihnutí pravého okamihu na zmenu záberu kamier. Veď na začiatku šesťdesiatych rokov sa vysielalo iba naživo,“ spomína H. Hartmannová. „Z Košíc sme štartovali prvým prenosom z bábkového divadla. Televízia vtedy začínala vysielať popoludní a končila večer okolo desiatej - po odvysielaní inscenácie. Ak v scéne pri akcii hercov napríklad padla facka, ten pravý okamih na prestrih - aby ju divák videl aj s prekvapeným výrazom tváre herca či herečky - bol tesne predtým. Alebo ak mal divák vidieť pri tancoch folklórneho súboru náročné cifrovanie, musela som mu včas strihnúť záber kamery s veľkým detailom. Obrazový strihač je ten, kto divákovi pred obrazovkou dokáže zabezpečiť ten pravý zážitok zo zážitku!“