

HANSMAN, Ivan
televízny režisér, scenárista a kameraman
Dátum narodenia: 29. 8. 1963, Báčsky Petrovec (vtedajšia Juhoslávia, dnes Srbsko).
Životopis
Ivan Hansman absolvoval vo svojom zahraničnom rodisku základnú a strednú školu v slovenskom jazyku. Akadémiu umenia, oddelenie divadelnej, filmovej, televíznej a rozhlasovej réžie, absolvoval na Univerzite v Novom Sade v srbskom jazyku. Záverečná skúška sa skladala z dvoch častí: teoretickej (v ktorej písal o filmových objektívoch) a praktickej. Bolo ňou divadelné predstavenie a televízna úprava predstavenia A. P. Čechova Krčma na hlavnej hradskej u profesora Boru Draškovića. V roku 1990 nastúpil do zamestnania ako režisér v Rádio-televízii Nový Sad, kde pracoval dva roky. Po vypuknutí vojny na Balkáne odchádza v roku 1992 žiť a pracovať na Slovensko. Po stabilizácii situácie v Srbsku sa pravidelne vracia do Vojvodiny, kde režíruje väčšinou v divadle, kým na Slovensku pracuje najmä pre RTVS, ale aj iné televízne spoločnosti. Pôsobí a tvorí ako režisér, príležitostne ako kameraman a scenárista. Prekladal pre dabingové spoločnosti filmy a seriály z angličtiny do slovenského jazyka.
Televízne objavovanie
„Ešte keď som pracoval v novosadskej televízii vo Vojvodine (1990–1991), nakrúcali sme podľa scenára Milana Varsíka koprodukčný film o M. R. Štefánikovi. Slovenskej verejnosti je takmer neznámy starší brat Milana Rastislava Štefánika, Igor Branislav. Bol to významný evanjelický farár v Báčskej Palanke vo Vojvodine v Srbsku. Pôsobil aj ako publicista. Objavné je zistenie, že to bol jediný poslanec v juhoslovanskom parlamente z radov Slovákov. Nebolo však známe miesto jeho večného odpočinku. Ale za pomoci babičiek z farnosti v Novom Sade sa opustený, spadnutý a zarastený náhrobný kameň podarilo objaviť. Bola to pre mňa skvela škola – hovorí Ivan Hansman – „že divák nie je len pasívny konzument nakrúteného filmu. Divák môže aj priamo a významne účinkovať či prispieť k tvorbe.“
Pri štarte TROJKY
„Zhodou náhod sa stalo, že som bol režisérom, ktorý 8.8.2008 vysielal prvé Góly – body – sekundy na novom monotematickom športovom programe Slovenskej televízie Trojka. Bolo to príjemné vzrušenie a dodnes si spomínam, aké napätie vládlo večer v tej malej réžii. Bolo v nej tuším 380 stupňov tepla, keďže sa do nej vtedy natlačilo strašne veľa kolegov z televízie, aj novinárov, zvedavých na prvé kroky novorodenca.“