HISTÓRIA

Izabela Pažítková

Izabela Pažítková

PAŽÍTKOVÁ, Izabela

hlásateľka, konferencierka, moderátorka, redaktorka

Dátum narodenia: 30.októbra 1947, Poprad

Životopis

V televízii pracovala od roku 1971, keď ju po konkurze na hlásateľky prijali do Hlavnej redakcie programu – ako redaktorku a externú programovú hlásateľku Československej televízie (ČST). Pôvabná Izabela bola absolventkou Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, kde ukončila štúdium románskych jazykov a literatúry a obhájila doktorát. Vzdelanie si v rámci štúdia doplnila na Université de Paris – Sorbonne a rovnako prestížnej Ecole Normale Supérieure v Paríži.

Ako redaktorka mala na starosti v rámci programovej štruktúry zaraďovať do vysielania programy Hlavnej redakcie literárno-dramatického vysielania. Boli to predovšetkým inscenácie známych televíznych pondelkov a ďalšie dramatické programy, aj so zameraním na mladého diváka.

Súčasne mala služby ako programová hlásateľka. Táto profesia bola v tom čase jedným z najprestížnejších povolaní a na televízne konkurzy sa hlásili stovky uchádzačiek. ČST potrebovala vtedy nové tváre aj kvôli programovému rozmachu – pri vzniku ďalších relácií a pri rozširovaní vysielania.

Programové hlásateľky uvádzali programové bloky i jednotlivé relácie, ale aj informácie o dianí v televízii a o výrobe programu. Podieľali sa aj na uvádzaní niektorých cyklických relácií, v prípade Izabely od roku 1975, napríklad na pravidelnej relácii na týždennej báze „Nad listami divákov“.


Tvorivé ambície

Tie rozhodli o tom, že Izabela Pažítková sa presunula v roku 1976 z Mlynskej doliny do priestorov televízneho spravodajstva v budove bývalej Tatrabanky na Námestí SNP v Bratislave. Pod vedením Emy Sarvašovej pripravovala v Hlavnej redakcii Televíznych novín (HRTN) reportáže z kultúry.

Bola priam bytostne spätá s oblasťou kultúry a umenia. V divadlách, na koncertoch a medzi umelcami sa pohybovala ako ryba vo vode. Divákov aj celú umeleckú obec fascinovala nielen zjavom, verbálnym prejavom, ale aj obdivuhodným prehľadom a znalosťami, pohotovosťou či invenciou pri spracovaní témy.

Jej výhodou bolo, že ovládala niekoľko cudzích jazykov. Keďže popri práci pôsobila aj ako prekladateľka, tlmočníčka i konferencierka významných kultúrnych podujatí a festivalov, čoskoro ovládla televíznu obrazovku aj ako moderátorka.

Uvádzala a pripravovala reportáže a dokumenty z hudobných festivalov ako Pražská jar, Bratislavské hudobné slávnosti, medzinárodné festivaly – televíznej tvorby Cena Dunaja, Zlatá Praha či filmový festival v Karlových Varoch, medzinárodný festival populárnej piesne Bratislavská lýra, či Bienále ilustrácií Bratislava, ale aj folklórny festival vo Východnej a iné .

V HRTN sa stala zástupkyňou šéfredaktora, dokázala pracovať s mladými talentovanými redaktormi pri skvalitňovaní prejavu. Dramaturgicky sa podieľala na tvorbe a výstavbe viacerých spravodajsko-publicistických relácií.

Jej „srdcovou záležitosťou“ bola večerná spravodajská relácia „Aktuality“ vysielaná na 2. (tzv. národnom) okruhu STV od 21.30 hod. Počas pôsobenia v ČST absolvovala niekoľko mesačnú stáž vo francúzskej televízii F1. ČST ocenila jej prínos udelením mnohých vyznamenaní, z najprestížnejších „Zlatý krokodíl“ a Cenu Ľudovíta Štúra.


Oceňovaná doma i v zahraničí

Izabela Pažítková bola v STV do roku 1990. Kultúre ostala verná, keďže v nasledujúcom roku nastúpila ako tajomníčka umeleckej prevádzky do Komornej opery Bratislava a vzápätí sa stala tlačovou tajomníčkou Slovenského národného divadla.

V rámci týchto aktivít bola vyslaná na dlhodobú stáž do Théâtre National de Paris. V SND bola v roku 2002 zodpovedná za prípravu medzinárodného divadelného festivalu EuroThalia. Od roku 1992 je Izabela Pažítková aj hlavnou manažérkou najprestížnejšieho festivalu vážnej hudby na Slovensku, Bratislavských hudobných slávností.

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky poverilo Izabelu Pažítkovú organizovaním prezentácie slovenskej kultúry vo Francúzsku v roku 1996. V mnohých francúzskych mestách sa realizovalo viacero podujatí, vrátane hosťovania Opery SND v Opéra Comique v Paríži, rovnako ako aj účinkovanie Slovenskej filharmónie. V nasledujúcom období dostala od Ministerstva kultúry SR poverenie prezentovať slovenskú kultúru a umenie v Mexico City. Obidve podujatia sa stretli s mimoriadnou odozvou.

Na základe ocenenia ministerky kultúry Francúzskej republiky sa Izabela Pažítková stala Rytierkou Rádu umenia a literatúry (Chevalier de l´Ordre des Arts et des Lettres, 1998) a prezident Talianskej republiky jej udelil titul Rytierka Rádu talianskej hviezdy (Cavaliere dell´ Ordine della Stella d´Italia, 2004). V roku 2015 sa stala laureátkou ocenenia Identifikačný kód Slovenska. V roku 2017 získala Cenu ministra kultúry Slovenskej republiky.

Vždy perfektne pripravená, pracovitá, noblesná a usmievavá dáma Izabela Pažítková sa stala zaslúžene slovenskou televíznou legendou.