

STROJNÁ, Katarína, Mgr.
Televízna folkloristka a moderátorka
Dátum narodenia: 22. 2. 1987, Rožňava
Životopis
Katarína Strojná (rod. Birková) vyrastala vo folkloristickej rodine spolu s dvoma mladšími sestrami v prekrásnej gemerskej dedinke Rakovnica. Od detstva navštevovala dedinskú folklórnu skupinu Veršinok. Po základnej škole v roku 2002 začala študovať na Prvom slovenskom literárnom gymnáziu v Revúcej. Zúčastňovala sa na rôznych speváckych i recitačných súťažiach, v roku 2008 sa stala laureátkou v celoslovenskom kole súťaže Slávik Slovenska. O rok nato sa umiestnila tretia na Slovensku. Po skončení strednej školy ju prijali na Filozofickú fakultu Prešovskej univerzity, ktorú v roku 2011 skončila v odbore masmediálne štúdiá magisterským titulom. Od roku 2006 pôsobila v Slovenskej televízii ako moderátorka relácie Kapura.
V rokoch 2009 – 2012 pracovala ako moderátorka, redaktorka spravodajstva a publicistiky TV Región. Od roku 2012 pracuje na Miestnom úrade Mestskej časti Košice - Staré mesto ako referentka masmediálnej komunikácie. Popri zamestnaní sa venuje konferovaniu rôznych kultúrno-spoločenských, no najmä folklórnych podujatí. Miluje svoju rodinu, hudbu, spev, tanec, knihy, varenie a spoznávanie sveta z manželovej motorky. V novembri 2023 sa Katarína Strojná stala hovorkyňou predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK).
´Kapurková´ Katka
„Relácia Kapura sa dostala do môjho života úplnou náhodou, hoci folklór v ňom bol už od narodenia. Chodili sme po rôznych festivaloch a samozrejme, aj do Rejdovej. Písal sa rok 2006 a ja som vtedy prvýkrát na slávnosti v Rejdovej aj konferovala. Vtedy som ešte netušila, že tam tvorcovia zbierajú materiál do novej pripravovanej relácie. Krátko po festivale mi volal Roman Sorger (učil ma ako externý pedagóg na gymnáziu) s tým, že či by som si nechcela vyskúšať rolu moderátorky. Samozrejme som súhlasila, naučila sa texty a hor sa do Košíc. Nemala som ani skúsenosti, ani predstavu o tom, ako sa čo robí v televíznom prostredí. Nijaké štúdio sa však nekonalo. Nasadli sme so štábom do auta a vybrali sa hľadať vhodné miesto na prvý obraz. Dodnes si pamätám ten text: ‚Pod nami leží celé Slovensko. No, nie celé, ale na ilustráciu to stačí...‛ Týmito slovami vstúpila relácia Kapura do môjho života a je už dlho jeho súčasťou. Kapuru sme začali nakrúcať v čase začiatku môjho vysokoškolského štúdia v Prešove. Keď sa ma spolužiaci a kamaráti pýtali, ako som sa do Kapury dostala - odpovedala som im, že ako slepá kura k zrnu. Vďaka Kapure ma počas výšky nikto neoslovil inak ako ´kapurková.‛“
Kapura – brána k šťastiu
Vďaka relácii Kapura sa Kataríne Strojnej podarilo stretnúť sa s idolmi – spevákmi, ktorých milovala od detstva – Ankou Servickou či Jankom Ambrózom. Veľkým zážitkom pre ňu bolo stretnutie s - už nebohým - Jánom Lazoríkom z Krivian, zberateľom, spisovateľom, učiteľom, národopiscom, popularizátorom nárečia a tradičnej ľudovej kultúry vo všetkých jej podobách. „Energický pán v rokoch mi hneď pri prvom stretnutí vyčítal mnohé z jazykových zvratov, ktoré sme v textoch použili. Skamarátili sme sa, až keď som mu zaspievala našu – gemerskú pesničku. Vtedy uznal, že sa folklóru rozumiem. Bol koniec augusta 2015 a s priateľom sme ´výletovali´ na motorke. Akurát sme mali prestávku a popíjali kávu na Štrbskom plese, keď mi prišla SMS s informáciou, že pán Lazorík skonal. Prišlo mi to veľmi ľúto. Stratili sme človeka, pre ktorého bola naša tradičná ľudová kultúra tým najcennejším a bol pripravený ju obhajovať a vystavovať jej jedinečnosť a krásu na obdiv pred kýmkoľvek. Bol to aj veľký figliar, ktorý však ani netušil, že sa mu podarí pripomenúť sa mi aj po smrti. Keď sme sa v septembri vrátili k nakrúcaniu Kapury, produkčná mi odovzdala obálku, ktorá prišla počas našej letnej prestávky. Keď som ju otvorila, bola v nej publikácia pána Lazoríka s venovaním a päťeurovkou vnútri. Verte mi, že zimomriavky mám zakaždým, keď si na to spomeniem. A verím, že zhora sa tomuto neplánovanému fígľu smeje aj náš dzedo Lazorík.“
Folklór v srdci
Hoci Katarína Strojná už nie je aktívna folkloristka a spieva len príležitostne (no doma každý deň!), vďaka Kapure je so svetom folklóru v živom spojení. Tvorcom tejto relácie sa podarilo vytvoriť zrejme najbohatší audiovizuálny archív všetkých foriem tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku. „Verím, že mapovanie folklórneho diania na Slovensku prostredníctvom Kapury bude pokračovať a pre mňa bude veľkou cťou a potešením, ak budem aj naďalej jeho súčasťou.“