KRAUS, Ladislav
slovenský filmový kameraman, známy ako „Laco Kraus“ s prezývkami „Francúzsky kameraman“ alebo „Blonďák“
Dátum narodenia: 10. február 1943, Bratislava
Životopis
Vyrastal ako polosirota v centre Bratislavy, na Dunajskej ulici. V roku 1959 ukončil maturitou jedenásťročnú strednú školu. Pracovnú dráhu odštartoval po konkurze do SĽUKU, kam sa na základe oznamu na plagáte: ´SĽUK prijíma chlapcov!´ prihlásil ako 17 ročný. Stal sa profesionálnym tanečníkom. No brigádnická prax asistenta kamery vo Filmových ateliéroch na Kolibe ho priviedla k inej profesijnej dráhe.
ČST Štúdio Bratislava hľadala v lete 1961 nových ľudí. Na pozície asistentov kamery a kameramanov sa vtedy podávali prihlášky, uchádzač sa musel preukázať aj nejakými fotografiami. Vedúci oddelenia a predseda výberovej komisie ČST Bratislava Dušan Gábor mladého a ambiciózneho Krausa prijal. 1.septembra 1961 nastúpil do Československej televízie na pracovisko v budove bývalej Tatrabanky na Námestí SNP v Bratislave. Kamere (na pleci, aj štúdiovej, či filmovej na statívoch) ostal verný po celý svoj plodný a kreatívny život.
V snahe brigádnicky si privyrobiť, dostal sa aj k filmovaniu na Kolibe. Podmienkou pre prijatie do Filmovej tvorby bolo vzdelanie na Filmovej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe (FAMU). Československá televízia vytvárala podmienky pre odborný rast svojich zamestnancov a preto ambíciu mladého umelca podporila. Prijímacie konanie na FAMU bolo až trojkolové! Z bratislavskej televízie postúpili piati, z Koliby dvaja. Z vyše tisíc uchádzačov z celého Československa prijali na denné štúdium v Prahe napokon len deviatich.
Medzi nimi bol v roku 1962 aj Laco Kraus. Vysokoškolské štúdium ukončil v roku 1967. Učili a formovali ho najväčšie osobnosti vtedajšej FAMU ako Jaroslav Kučera, Jan Šmok, Jan Kališ, Josef Hanuš, Ilja Bojanovský, Antonín Martin Brousil a Milan Kundera.
Patril k novej filmovej vlne
Po skončení školy začínal práve s jedným z nich – s Miroslavom Ondříčkom - ktorého prvé kroky v Bratislave boli spojené s Jánom Roháčom. Nakrúcali klipy a čerstvého absolventa Laca Krausa si zobrali za „švenkra“.
V rokoch 1972 až 1975 už dostal príležitosť byť hlavným kameramanom pri tvorbe slávneho seriálu „Straty a nálezy“, podľa scenára Jána Soloviča, s réžiou Stanislava Párnického. Nezabudnuteľným bolo herecké obsadenie s Ladislavom Chudíkom, Vladom Müllerom, Sylviou Turbovou, Leopoldom Haverlom, i s novo nastupujúcou – neskôr silnou hereckou generáciou : Kukura, Kňažko, Magda Vášáryová, Martin Huba.
Kameraman Ladislav Kraus výrazne ovplyvnil domácu televíznu tvorbu – podieľal sa na výrobe 400 televíznych programov, neskôr nakrúcal aj celovečerné filmy. V tvorivej práci sa zameral na kontrast medzi svetlom a tieňom, novátorským prístupom doby bolo „vytiahnutie“ inscenácií do terénu, do malebných či inak vhodných exteriérov.
Z jeho tvorby pre deti je najvýraznejší 30-dielny seriál „Bambuľkine dobrodružstvá“, ktorý nakrútil pod vedením režiséra Juraja Lihosita v roku 1982.
Tvorba
Z ďalších význačných diel spomeňme filmy Južná pošta (1987), Sedím na konári a je mi dobre (1989), Let asfaltového holuba (1990), Šípková Ruženka (1990), Jaškov sen (1996 ), Dážď padá na naše duše (2001), Zradení (2012). Okrem televízie sa pohybuje vo sfére divadla, na VŠMU vyučuje remeslu kamery. Dlhé roky sa venuje aj svetelnému dizajnu v divadle. Okrem televízie sa pohybuje vo sfére divadla, v ktorom sa dlhé roky sa venuje svetelnému dizajnu. Je obľúbeným pedagógom na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave, kde sa podieľa na formovaní novej filmárskej generácie. V súčasnosti pracuje na viacerých televíznych projektoch a popri nich si pripravuje aj svoje vlastné.
Počas svojej filmovej kariéry spolupracoval s vyše sto režisérmi, vrátane velikánov domácej filmovej scény ako Juraj Jakubisko, Stanislav Párnický, Vladimír Balco, Václav Vorlíček, Zdeněk Zelenka, Jan Svěrák atď. V archíve televíznej tvorby ostane navždy jeho kameramanský rukopis cyklu Filmoviedky.
K mimoriadnym počinom Laca Krausa patrí hlavná kamera v televíznej inscenácií „Dôverní nepriatelia“, ktorú STV odvysielala v roku 2009 naživo, presne tak, ako sa televízne inscenácie dostávali k divákom v prvopočiatkoch Československej televízie s legendárnymi „slovenskými pondelkami“. Nerozlučnú kameru neopustil Laco Kraus ani v pokročilom dôchodkovom veku a nájdeme ho aj v titulkoch niekoľkých súčasných slovenských a českých filmov.
Ladislav Kraus získal za svoju umeleckú činnosť mnoho ocenení.