Ladislav Pilz
PILZ, Ladislav
rozhlasový a televízny hlásateľ, televízny režisér
Dátum narodenia: 9.august 1942, Banská Bystrica
Životopis
Do školy začal chodiť v Piešťanoch (so susedom, neskôr známym hercom Jurajom Slezáčkom) a od štvrtej triedy na ZŠ už v Bratislave, kam sa rodina opäť sťahovala v r. 1953. Po maturite v roku 1959 sa uchádzal o štúdium medicíny (napriek písomnému zákazu študovať na akejkoľvek vysokej škole kvôli režimom prenasledovanému a v Ilave väznenému otcovi). Po štyroch neúspešných pokusoch sa prihlásil na zdravotnú školu na Záhradníckej ulici, na ktorej po dvoch rokoch zmaturoval v odbore „Rtg. Laborant“.
Po ďalších neúspešných pokusoch dostať sa na VŠ, nastúpil do OÚNZ v Dunajskej Strede, no vzápätí ho povolali na základnú vojenskú službu. Po nej od r. 1964 pracoval 5 rokov v Bratislave na I. chirurgickej klinike na Miczkiewiczovej ulici.
V roku 1969 vyhral konkurz na miesto hlásateľa v Československom rozhlase a už v lete toho istého roku uvádzal motoristickú reláciu „Pozor, zákruta!“. V celom Československu nebolo vari poslucháča, ktorý by hlas Ladislava Pilza na rozhlasových vlnách nepoznal.
Z rozhlasu do televízie
Do Československej televízie v Bratislave nastúpil Ladislav Pilz v septembri 1970. Prijali ho na rovnaký post hlásateľa v spravodajstve, vrátane služieb v pražskom štúdiu, kde bolo v tom čase v Televíznych novinách pravidelné zastúpenie slovenských hlásateľov, vo dvojici s českými kolegami. Na tomto poste mohol ostať do roku 1972, keď sa dostal do nemilosti straníckych funkcionárov v Banskej Bystrici, opäť v súvislosti s históriou svojho otca. O dôvode sa dozvedel až s odstupom času, od vedúci pracovníkov televízie v Bratislave. Vďaka nim zotrval v pracovnom pomere v televízii, ale nie na poste „viditeľného“ hlásateľa spravodajstva.
Od mikrofónu za režijný pult
Vedenie Hlavnej redakcie Televíznych novín mu ponúklo post režiséra vo všetkých typoch relácií, ktoré sa v tom čase v spravodajstve vysielali. Laco sa vďaka pomoci kolegov (kameramanov, osvetľovačov, zvukárov, produkčných i skúsených redaktorov), rýchle zapracoval a vydržal v náročnej profesii režiséra vyše 35 rokov. Po čase pribudla medzi jeho povinnosti aj réžia náročných športových prenosov, vrátane olympijských.
Skúsil aj politiku
Po roku 1989, pri nechcenej absencii skúsených pracovníkov spravodajstva, prijal (s istou dávkou nevôle), funkciu zastupujúceho šéfredaktora HRTN, aby pomohol preklenúť v mnohých prípadoch nepochopiteľné prepúšťanie profesionálov zo služieb ČST.
Po vlne ďalšieho masívneho prepúšťania z STV v roku 2004, pôsobil ešte krátko v redakcii športu a až do roku 2012 externe spolupracoval na réžii krátkych publicistických žánrov.
Popri náročnej spravodajskej robote, „stíhal“ celých 23 rokov, týždeň čo týždeň externe uvádzať najpopulárnejšiu rozhlasovú reláciu „Pozor, zákruta!“ aj nočné relácie „Zo sveta džezu“.