Gašpar, Pavol
Televízny redaktor, komentátor, manažér
Dátum narodenia: 18. 2. 1978, Martin
Životopis
Rodák spod Martinských holí skúšal svoje novinárske pero už ako 18 ročný stredoškolák v regionálnom mesačníku Vrútočan od decembra 1996 do augusta 1997. Potom nastúpil na vysokú školu v Bratislave. Štúdium na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského ukončil v roku 2002 (titul Mgr.). Od detstva ho bavil šport, okrem lyžovania, pre ktoré mal v rodisku ideálne podmienky, sa až do dorasteneckého veku venoval ľahkej atletike, hodu kladivom. Hneď od prvého ročníka štúdia začal externe spolupracovať so športovou redakciou STV. Jeho prvé príspevky sa objavovali najmä vo víkendových Góloch - bodoch – sekundách.
Pochvaľuje si, že tvorba spravodajských športových šotov, ktorú televízni začiatočníci absolvovali ako prvú, bola krásna v tom, že adepti pokrývali pestrú paletu odvetví, jeden deň moderný päťboj, druhý deň vzpieranie, alebo, povedzme, lukostreľbu. Obrovskou motiváciou pre jeho prácu bola prítomnosť bardov športovej televíznej žurnalistiky, ako boli Miroslav Michalech, Ivan Niňaj, Milan Michalič, Stanovia Ščepán a Štefánik. V prvých mesiacoch im odovzdával niekoľkoriadkové texty spravodajských šotov na kontrolu s obrovskou trémou, ale postupne sa vedľa týchto profesionálov etabloval.
Na dvadsiatich MS v hokeji
V roku 2002 nastúpil ako interný zamestnanec a začal „poškuľovať“ po priamych prenosoch. Nezabudnuteľným zážitkom boli preňho MS v atletike v roku 2003, ktoré absolvoval po boku Alfonza Jucka a ktoré doteraz vníma ako pravú komentátorskú školu. Hoci so svojou dôverne známou ľahkou atletikou absolvoval neskôr ešte veľa prenosov, ťahalo ho to viac na ľadové plochy, k najrýchlejšej kolektívnej hre na svete. V roku 2003 absolvoval ako vyslaný redaktor svoje prvé MS v hokeji v Helsinkách, odkiaľ mohol posielať reportáže o úspešnom účinkovaní našich, neskôr bronzových, hokejistov.
Hokejové vzostupy a pády sú vôbec na samostatnú kapitolu v jeho kariére. Už ako komentátor absolvoval strieborný šampionát v roku 2012 i smoliarske olympiády zlatej generácie: Turín 2006 a vypadnutie vo štvrťfinále s Čechmi, Vancouver 2010 a štvorgólový kolaps v tretej tretine zápasu o bronz s Fínmi, z vedenia 3:1 bola prehra 3:5. Aspoňže má aj krajšiu spomienku, keď sa našim hokejistom v Pekingu 2022 predsa len podarilo získať vytúženú prvú olympijskú medailu, bronzovú.
Od roku 2004 až do roku 2023 komentoval všetky MS v hokeji, vrátane oboch domácich turnajov 2011 i 2019, s výnimkou covidovej pauzy v r.2020, keď sa šampionát nekonal.
Komentátor úspechov
Od svojej olympijskej premiéry v Aténach 2004 sprevádzal divákov jazdami našich skvelých vodných slalomárov aj na všetkých ďalších Hrách, pošťastilo sa mu teda komentovať ich nepretržitú medailovú šnúru, vrátane zlatých kovov, rovnako ako olympijské víťazstvo Mateja Tótha na OH 2016. Špeciálne miesto v jeho spomienkach majú nečakané zážitky v podobe strieborných olympijských medailí, ktoré nám pripravili džudista Jozef Krnáč v roku 2004 a o 17 rokov neskôr naturalizovaný golfista Rory Sabbatini.
Paľo Gašpar bol aj pri unikátnom prenose z košického Medzinárodného maratónu mieru v roku 2014, z ktorého RTVS po prvýkrát pripravila nepretržité, vyše trojhodinové vysielanie celých pretekov a táto tradícia sa s výnimkou covidového roka 2020 neprerušila. Veľkú pomoc v organizácii, príprave i počas priebehu preukázali kolegovia Oľga Konečná, Marcel Merčiak, režisér Rastislav Kuchta a produkčná Iveta Čechová. Jeden z prvých takto koncipovaných prenosov komentoval P.Gašpar spolu s legendárnym rozhlasovým reportérom Jozefom Jarkovským. Pre hrdého Košičana to bola jediná televízna komentátorská skúsenosť.
Od komentátora k manažérovi
Po domácich MS v hokeji v roku 2011 sa P.Gašpar rozhodol vyskúšať novú púť. Rok pracoval ako programový riaditeľ v košickom Hornet rádiu, ktoré sa počas jeho pôsobenia rebrandovalo na Rádio Šport. V rokoch 2012 - 2014 pôsobil ako koordinátor vysielania a komentátor slovenskej extraligy a KHL pre AMC (vysielateľ programov Šport 1 a 2).
Mimo STV strávil tri roky, ale počas každého z nich spolupracoval s ňou minimálne na jednom veľkom podujatí (OH Londýn 2012, MS v hokeji 2012, 2013, 2014) až do návratu v roku 2014, už ako zástupca vtedajšieho šéfredaktora M. Merčiaka. Od roku 2018 mal na starosti vysielanie priamych prenosov a v roku 2024 prijal poverenie viesť Sekciu športu. Stalo sa tak práve tesne pred OH 2024 v Paríži a tak hneď prvá úloha v riadiacej funkcii bola vlastne najťažšia a najväčšia, akú človek v tejto pozícii môže dostať.
Koníčky a práca
Paľa Gašpara baví „vymýšľanie“ nových postupov v produkcii televíznych športových prenosov. Pri vysielaní MS v hokeji 2019, ktoré hostilo Slovensko, využil domáce prostredie na tvorivé odviazanie sa v štúdiách i pri komentovaní. Vtedy RTVS po prvýkrát priniesla model komentovania z veľkého podujatia v trojici.
Tešilo ho postupné zvyšovanie úrovne priamych prenosov najmä z hokejovej extraligy: z technickej stránky pridávaním počtu kamier, záznamov, rozhodcovských kamier a mikrofónov, z obsahovej zase vytvorením vysielacieho manuálu s vopred určenými postupmi pri konkrétnych situáciách.
Má aj mimopracovné „hobby“. V roku 2006 si pod vplyvom kolegu a kamaráta Roberta Minaříka splnil sen a spravil potápačský kurz. Podmorský svet ponúka krásne zážitky, relax a psychohygienu, čo si s Robom okamžite šli overiť k Červenému moru.