História

Stanislav Pavlík

PAVLÍK, Stanislav, Mgr.

Televízny športový komentátor a redaktor

Dátum narodenia: 5.1.1955, Drienov, okr. Prešov

Životopis

Po skončení vysokej školy FTVŠ UK Bratislava 1978 a po absolvovaní ročnej vojenskej služby mal nastúpiť ako asistent na Katedru športu a telovýchovy na Právnickej fakulte UK Bratislava. Počas vojenčiny v roku 1979 (učiteľ na Vojenskom gymnáziu v B. Bystrici) však prišiel o obličku (vrodená chyba) a operujúci lekár mu odporučil, aby sa tri roky vyhýbal akejkoľvek fyzickej aktivite. Jeho bývalý svokor neskôr prišiel s informáciou, že v redakcii športu Slovenskej televízie Bratislava bude konkurz na redaktora. Uspel v ňom a v septembri 1979 sa stal členom Hlavnej redakcie športu a motorizmu. V STV podľa vlastných slov začínal ako elév so všetkým, čo k tomu patrí. V roku 1983 s MUDr. Dušanom Hamarom pripravil seriál Beh pre zdravie a o rok neskôr reláciu Pohybom ku zdraviu.


Prvý Slovák v histórii s olympijskou pochodňou

V redakcii mal na starosti predovšetkým atletiku, ktorej sa v minulosti aktívne venoval (2x majster Slovenska v osemboji a desaťboji a bronzový na Majstrovstvách Československa – všetko v dorasteneckom a juniorskom veku), neskôr mu pribudla hádzaná, moderný päťboj, futbal a hokej.

Prvým veľkým podujatím, ktoré komentoval, boli majstrovstvá sveta v hádzanej mužov v roku 1986 vo Švajčiarsku, potom v roku 1988 OH v Soule, v roku 1991 MS v atletike v Tokiu – mal to šťastie komentovať prekonanie takmer 23 rokov starého svetového rekordu Boba Beamona v skoku do diaľky Američanom Mikom Powellom. Nasledovali ZOH 1992 v Albertville a 1994 v Lillehammeri, predtým OH V Barcelone 1992. Tam mal najväčší komentátorský zážitok počas zisku zlatej medaily Róberta Změlíka v desaťboji.

V závere roka 1993 dostal od organizačného výboru ZOH 1994 v Lillehammeri pozvánku bežať jeden úsek olympijskej štafety priamo v Nórsku – stalo sa tak 6. decembra 1993.

Tejto pocty sa mu ušlo ako prvému Slovákovi v histórii. A práve tieto olympijské hry považuje S. Pavlík za doteraz najkrajšie v histórii.

Významným medzníkom v jeho komentátorskej kariére boli MS1994 vo futbale v USA, kde 5 týždňov pôsobil ako tímlíder. V Dallase viedol denné porady vyslaného štábu STV a popri tom odkomentoval aj 12 zápasov v Dallase a na Floride v Orlande.

V závere jeho komentátorskej kariéry stojí za pripomenutie komentovanie MS v hokeji v rokoch 1998, 1999 a 2000 spolu s Petrom Šťastným.


Priateľstvo s Bubkom a Petrom Šťastným

S legendárnym skokanom o žrdi Sergejom Bubkom sa počas jeho početných účastí na mítingu P-T-S Pavlík spriatelil tak, že táto svetová hviezda prijala- spolu s manželkou a dvoma synmi - pozvanie na obed uňho doma. Pavlík spomína v súvislosti s Bubkom aj na jednu úsmevnú príhodu: „Bubka mi tak dôveroval, že keď na jednom tréningu pred mítingom P-T-S mal problém s platničkou a hrozilo, že nebude vôbec skákať, navrhol som jemu i trénerovi Petrovovi, že ho zoberiem k chiropraktikovi Vojtechovi Zilizimu do Tešedíkova. Sergej súhlasil, nasadol mi do Favorita, Vojto Zilizi ho za tri minúty dal dokopy a povedal, že týždeň by mal len jemnučko trénovať. Sergej však na druhý deň skákal a vyhral! Už si nepamätám, či neskočil aj svetový rekord.“

Za ďalší silný zážitok považuje spoluprácu s legendárnym Petrom Šťastným, ktorého presvedčil, aby s ním komentoval trojo majstrovstiev sveta v hokeji. Do dnešného dňa sú veľmi dobrí kamaráti.


Zelené potraviny

Po odchode z STV, kde posledné roky (1992 – 1994) pôsobil na pozícii šéfredaktora, zamieril do TV Markíza. Tam bol v rokoch 1995 - 2005 riaditeľom Centra spravodajstva a publicistiky. Potom sa 18 rokov venoval realitnému biznisu a momentálne spolu s manželkou , bývalou moderátorkou Markízy Andreou Timkovou, vlastní e-shop so zelenými potravinami. Za svoje koníčky označil tenis a bicyklovanie, v mladosti to bola atletika.