ŠČEPÁN, Stanislav, PhDr.
televízny a rozhlasový redaktor, komentátor a moderátor
Dátum narodenia: 1.6.1957, Bratislava
Katarína Ščepánová, rodená Königová - redaktorka-hlásateľka v Slovenskom rozhlase od r. 1996
Životopis
Rodený Bratislavčan vyštudoval v roku 1980 Katedru žurnalistiky Filozofickej fakulty UK v Bratislave (od r. 1981 PhDr.) a v roku 1984 dvojročný postgraduál FTVŠ UK
Už počas štúdia začínal ako štipendista v redakcii denníka Šport, kde pracoval do roku 1991.
Následne pôsobil ako šéfredaktor týždenníka Štart a od roku 1992 v Smene na nedeľu. Od januára 1993 písal v denníku Sme a v máji 1993 nastúpil do Slovenskej televízie.
Súbežne od roku 1991 pôsobil externe v Rock FM rádiu kde vysielal 9 rokov týždenník Šport revue, dva roky Spovednicu a Hudobnú „spartakiádu“.
Komentátorský krst na ME v krasokorčuľovaní
„Do Slovenskej televízie som nastúpil na podnet vtedajšieho šéfredaktora Stanislava Pavlíka, ktorý ma registroval vo vysielaní Rock FM Rádia,“ spomína Ščepán. Prvý kontakt s televíznym vysielaním mal už predtým, v januári 1993, keď externe komentoval ME v krasokorčuľovaní priamo z Helsínk.
Po nástupe do televízie sa venoval športovej publicistike, dokumentom a komentoval prenosy z krasokorčuľovania, atletiky, tenisu, plávania, modernej gymnastiky, pri niektorých záskokoch za kolegov aj z biatlonu a klasického lyžovania. Podieľal sa na dlhoročných publicistických reláciách Šport extra a Športové ozveny.
Pracovne pôsobil na 16 OH a ZOH (od 1992 do 2024) a na 11 Paralympijských hrách (PH) a Zimných PH (od 2004 do 2024). Okrem toho pokrýval viaceré MS v rôznych športoch, vrátane hokeja (v Rusku 2007, Nemecku 2010, Slovensku 2011, Fínsku 2012, Slovensku 2019) aj futbalu (v Nemecku 2006 a v JAR 2010), mnohé ME vrátane atletiky a plávania.
Bol pri úspechoch slovenských olympionikov i paralympionikov
Za najsilnejšie zážitky Ščepán považuje úspechy slovenských športovcov na OH aj PH: Dve strieborné medaily Martiny Moravcovej na OH2000 v Sydney, olympijské víťazstvá vodných slalomárov či Mateja Tótha na OH 2016, ale aj striebro na MS v hokeji v Helsinkách 2012. „Mám veľa príjemných zážitkov, veľmi emotívne sú spojené najmä s účinkovaním zdravotne znevýhodnených športovcov na PH a rastúcim priateľstvom s našimi vrcholovými športovcami.“
V rokoch 1998 až 2002 bol Ščepán šéfredaktorom Hlavnej redakcie športu a motorizmu v Slovenskej televízii. „Napriek finančnej poddimenzovanosti sa nám podarilo získať späť vysielacie práva na MS v hokeji i na všetky vrcholné medzinárodné súťaže,“ uviedol. Na svojej práci si osobitne cení - podľa vlastných slov- celovečerné dokumenty zo všetkých olympiád od roku 1994 až do 2024, ako aj dlhometrážne dokumenty Roky hľadania k 30. výročiu športu v SR, resp. dokumenty, ktoré mapovali históriu a vývoj atletiky, tenisu a krasokorčuľovania na Slovensku.
Poslednými TV projektami, na ktorých pracoval, boli Paralympijský magazín (v televízii sa vysiela už 11 rokov) a 24-dielny seriál Zlato-striebro- bronz.
Okrem televízie zasvätil svoju kariéru aj rozhlasu, kde sa v Rádiu Slovensko podpísal pod relácie Prvé podanie Stana Ščepána (zábavno-publicistický kaleidoskop raz týždenne), Nočná Pyramída, Veda Sk a Hosť Rádia Slovensko (obdeň).
Práca na magistráte a SAV
„Z interného miesta v televízii som odchádzal v júni 2012 na podnet vtedajšej riaditeľky Zemkovej. Ostal som v externej spolupráci doteraz,“ povedal Ščepán, ktorý pôsobil aj ako hovorca magistrátu hlavného mesta Slovenska Bratislavy a ako vedúci mediálneho oddelenia Slovenskej akadémie vied. Spolupracuje so športovými zväzmi, s Duklou Banská Bystrica, so Slovenským paralympijským výborom, moderuje ich podujatia, je členom Mediálnej komisie SOŠV a členom hodnotiacej komisie v súťaži Literárneho fondu.
V roku 1994 získal ocenenie na filmovom festivale v Pardubiciach, okrem toho má na konte nominácie na cenu OTO a je laureátom Ceny Miroslava Procházku od SOV (2017). Vydal knižnú publikáciu Storočie piruet. Dodnes ho baví písanie scenárov a kníh so športovou tematikou.