KOŠICKÝ, Svetozár
rozhlasový a televízny hlásateľ
Dátum narodenia: 12.2.1945, Trnava
Životopis
Od detstva vyrastal a žil vo vinohradníckom mestečku Modra. Zmaturoval na Jedenásťročnej strednej škole a potom začal v Bratislave študovať na vysokej škole medicínu. Štúdium však po šiestich semestroch ukončil.
Bol aktívnym športovcom, hrajúcim extraligový volejbal za Sláviu UK Bratislava (s takými „esami“ ako Golian, Labuda a ďalší). V roku 1967 sa prihlásil do konkurzu v Československom rozhlase na Slovensku na post hlásateľa. Boli by ho aj zobrali, no musel nastúpiť na dvojročnú základnú vojenskú službu a rozhlas potreboval vtedy hlásateľa s okamžitým nástupom.
Počas vojenčiny chcel hrať ďalej volejbal na najvyššej ligovej úrovni a chytil sa šance prestúpiť do Petrochemy Dubová, v ktorej mohol vo fabrike absolvovať formu „náhradnej vojenskej služby“. Táto možnosť však po pol roku padla, takže ho prevelili do AUS Bratislava, kde mohol súčasne štartovať za volejbalový tím ČH Bratislava.
V roku 1969 sa opäť prihlásil do konkurzu v Československom rozhlase Bratislava, v ktorom v roku 1970 získal pracovný pomer v redakcii publicistiky u Vladimíra Brychtu. Pracoval ako režisér relácie „Pozor, zákruta!“, neskôr ju uvádzal, rovnako ako reláciu „Popoludnie s rozhlasom“.
Zvučný hlas Svetozára Košického s bezchybným jazykovým prejavom obdivovali poslucháči rozhlasového vysielania dlhých 18 rokov.
Televízia Lákala
Začiatkom normalizácie (po čistkách a výmenách zamestnancov) posilňovala svoje personálne zloženie aj Slovenská televízia. V roku 1970 začal s ňou ako hlásateľ externe spolupracovať aj Svetozár Košický. Po piatich rokoch sa musel rozhodnúť: „buď, alebo“... Prestúpil preto v roku 1975 do Hlavnej redakcie Televíznych novín.
Vykonával prácu hlásateľa, čítal správy mimo obraz do celoštátnych federálnych Televíznych novín, v Aktualitách na národnom okruhu a s kolegami hlásateľmi sa striedal aj pri uvádzaní denných či nočných krátkych Správ.
Politické zemetrasenia
Počas Novembra ´89 sa Svetozár Košický ocitol spolu s ďalšími 32 kolegami z HRTN a Teletextu na tzv. “zozname nežiadúcich“, no napokon ho z neho vyškrtli a v televízii ostal pracovať ďalej.
Po rozdelení ČSFR a po vzniku samostatnej Slovenskej televízie postúpil na funkciu redaktora a skúšal i pozíciu moderátora. V roku 1994 z politických dôvodov a kvôli nesúhlasu so znižovaním profesionality a obmedzovaním nezávislosti novinárov z televízneho spravodajstva odišiel, v STV však zostal.
Člen vtedajšieho manažmentu STV Michal Kriško mu totiž ponúkol miesto v redakcii športu, v ktorej - ako bývalý profesionálny športovec - mohol uplatniť svoju odbornosť. Pracoval ako editor športu, moderátor a komentoval tiež priame prenosy z volejbalu, vrátane majstrovstiev Európy.
V Slovenskej televízii pracoval do roku 2003, keď s ním krátko pred odchodom do dôchodku - počas masového prepúšťania - rozviazali v Mlynskej doline pracovný pomer.