Operný súbor SND sa núteným odchodom českých tvorcov výrazne oslabil – odišiel umelecký šéf a dirigent opery Karel Nedbal, ale aj viacerí sólisti. Okrem toho, po rokoch spolunažívania v jednom demokratickom štáte, zmizlo české publikum aj z obecenstva.
Komunisti chceli operu pre ľud
Operu nechceli meniť len fašisti, ale aj komunisti. Po februárovom prevrate nastala vlna socialistického realizmu, ktorá nekompromisne požadovala ľudovosť, realizmus a prístupnosť širokým masám.
Repertoár vychádzal v ústrety vkusu širokého publika, ktorého oslovenie patrilo k dôležitým kultúrno-politickým záujmom. Organizovali sa nielen zájazdy pracujúcich do opery SND, ale súbor pravidelne podnikal kultúrne brigády a za robotníckym a roľníckym publikom cestoval na vidiek.
To je len niekoľko z dramatických príbehov o tom, ako „veľké" dejiny ovplyvnili dianie v Slovenskom národnom divadle. Rozprávanie o inštitúcii, ktorá sa tento rok dožíva výročia sto rokov, a jej premenách v čase, sledujte každý pondelok večer o 20:15 na Dvojke v historickej dokumentárnej eseji z dielne RTVS Storočnica SND. V najbližšej, tretej epizóde spoznáte osudy Opery SND v období rokov 1939 - 1969.