Roald Engelbregt Gravning Amundsen bol nórsky polárny bádateľ, ktorý ako prvý dosiahol Južný pól. Pokoril ale aj mnohé ďalšie méty. Jeho výpravný filmový portrét, ktorý vysielame v premiére v pondelok 28. decembra o 20:50 na Dvojke, sa nesústreďuje len na expedície do neprebádaných končín sveta, ale aj na jeho súkromný život, ktorý jeho plány a ich realizáciu výrazne ovplyvňoval.
Narodil sa do rodiny lodiarov a námorných kapitánov a od svojich detských čias sníval o tom, že sa stane polárnym bádateľom. Začínal ako kormidelník, neskôr ako súčasť polárnych výprav. Svojou prvou expedíciou, počas ktorej uskutočnil severozápadný priechod medzi Atlantickým a Tichým oceánom, určil pozíciu severného magnetického pólu.
Jeho ďalším cieľom sa stal severný pól, o úspech ho ale pripravili Američania Robert Peary a Frederick Cook, ktorí dosiahli najsevernejšie miesto planéty v roku 1909. Amundsen sa preto rozhodol vydať k južnému pólu v Antarktíde.
Rovnakú víziu mal však aj britský polárnik Robert Falcon Scott a tak sa medzi nimi odohral napínavý bádateľský súboj. Nór vyrazil po dovtedy nepreskúmanej ceste, zatiaľ čo Scott zvolil trasu známu už z predchádzajúcich neúspešných výprav. Polárnici vedení Amundsenom prekonali nebezpečné trhliny, zdolali stúpanie cez 3000 metrov vysoký Axel Heiberg Glacier a ocitli sa na zaľadnených náhorných planinách. Južný pól dosiahli pomerne hladko 14. decembra 1911 a vztýčili na ňom nórsku vlajku. Celkovo urazili tritisíc kilometrov za 99 dní. Scottova výprava zdolala južný pól až v januári 1912. Všetci jej členovia však zahynuli na spiatočnej ceste na pobrežie.
V máji 1926 Amundsen vo vzducholodi Norge ako prvý človek preletel Arktídu a teda aj najseverenší bod planéty. Práve severný pól sa mu o dva roky neskôr stal osudným, keď počas záchrannej akcie zahynul. Predpokladá sa, že sa jeho lietadlo v hmle zrútilo do Severného ľadového oceánu. Amundsenovo telo sa nikdy nenašlo. Meno nórskeho bádateľa nesie Amundsenovo more aj obrovský kráter na južnom póle Mesiaca.
(foto: Wikimedia, SF Studios Nor, info: TASR)
25 50 75 90