Prišiel o všetky istoty, vzali mu celý majetok a doma ho po návrate čakalo uväznenie.
Takto sa známy slovenský herec Juraj Kukura stal emigrantom a uznávaným európskym umelcom.
Juraj Kukura 75 rokov.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V európskom hereckom svete
Na svoje tohtoročné 75. narodeniny vysvetlil v Rádiu Devín, že mal obrovské šťastie, lebo ho hneď oslovil slávny európsky režisér Peter Zadek:
„Dal mi šancu. V našom prostredí si nik nevie predstaviť, že jeden režisér môže mať také spoločenské postavenie, aké mal Peter Zadek v európskom divadelnom svete.“
Ako ojedinelý zjav zo slovenských hercov Juraj Kukura zahviezdil na popredných európskych divadelných scénach v Schauspielhause v Hamburgu, v Residenztheater v Mníchove, v Theatri Bonne, či v Stadttheateri v Bazileji a Kammerspiele v Mníchove:
„Ovplyvnil ma už doma režisér Miloš Pietor svojím pohľadom, ako sa pozerať na svet a divadlo, keďže študoval v Anglicku a pozeral sa na svet z pohľadu odtiaľ, nie z domu.“
„Teda je dôležité variť cestoviny al dente ako ich varia Taliani a nie variť cestoviny ako si my myslíme, že majú al dente vyzerať.“
Zo súčasných mladých talentov drží palce režisérovi Martinovi Čičvákovi (na snímke vpravo), ktorý má šancu, že z neho „raz bude najväčší slovenský režisér“ .
Rovnako sa Juraj Kukura presadil v európskom filme vo viac ako 150 filmových príbehoch, ba vystupoval aj po boku legendárneho Pierra Bricea vo filme Vinetu sa vracia, či v mnohých nemeckých seriáloch ako Kobra 11, Helicops, Miesto činu a ďalších.
RTVS online:
Z československých filmových režisérov ho ovplyvnil František Vláčil pri tvorbe oceňovaného filmu Stíny horkého léta (1977), ktorý mu vtedy povedal:
„Nič nehraj, len sa pozeraj a tam som pochopil, čo je filmové herectvo.“
Neskôr v Nemecku v Shakespearovej hre Ako sa vám páči podľahol emóciám, lebo hral emigranta, ktorým bol aj v skutočnosti:
„Zistil som, že ľudia na mňa pozerajú a vôbec tomu nerozumejú, že prenos emócií nefunguje. Vypol som všetky emočné vplyvy a ľudia boli odrazu dojatí.“
Emočný proces u Juraja Kukuru „prebehne pri skúšaní, keď začnem tú figúru spoznávať a začínam ju chápať, to je tvorivý proces“.
Na javisku bez emócií
Keď vyjde na javisko, „už nemám žiadne emócie“ .
Umenie chápe ako proces, kedy sa všetko spochybní podobne, ako v iných odboroch.
Ako príklad uvádza syna Philippa, ktorý je úspešným vedcom v Oxforde:
„Syn Philipp mi povedal, že Einstein má pravdu iba dovtedy, kým nedokážeme, že ju nemá. Čiže spochybníme, čo platí a tak to je aj v umení.“
„Istota je pre umelca hrob. Neistota je krok k umeleckému činu.“
„Každý veľký maliar, každý veľký sochár, každý veľký muzikant, každý veľký herec, každý veľký režisér pristupuje k práci s veľkou neistotou, s veľkou pokorou predtým, do čoho sa púšťa.“
O tom, ako formovali herecký prejav Juraja Kukuru rôzne životné dramatické okolnosti, sa môžete dozvedieť viac v archíve RTVS, či v mobilnej aplikácii bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90