Spieva a píše knihy. Vyštudovala medicínu a stále je aktívna.
Stále vypredané koncerty
Speváčka a lekárka Marcela Laiferová onedlho oslávi 78 rokov (14. júl).
Ako sa priznala v Dámskom klube, práve dokončila niektoré svoje nové diela:
„Mám pripravené na vydanie nové cd-éčka a na jeseň koncerty, ktoré sú už vypredané.“
Za svoj život dosiahla rad výnimočných úspechov.Od mala spievala, čo sa jej mamičke nepáčilo, nuž vyštudovala medicínu a neskôr aj druhú vysokú školu hudobnú vedu na Filozofickej fakulte.
Vystupovanie ju nabíja energiou od divákov a neľutuje za koncertami cestovať aj stovky kilometrov.
Speváčka a lekárka pozná:
„Na čo všetko musí myslieť človek, keď je ešte mladší a nie až potom, keď už je chorý.“
Riadi sa týmto vedomím celý život a preto:
„Ak chceme byť zdraví a zachovať si tvár bez vrások, tak by sme mali dvakrát do týždňa jesť rybu a dvakrát do týždňa skutočne iba zeleninu. K tomu jednoduché veci ako veľa chodiť, piť dostatok vody a spať.“
Zelenina proti rakovine
Tieto zásady Marcela Laiferová, ktorej vášňou sú aj astrológia a numerológia, považuje za kľúčové:
„Aby človek nezostarol veľmi rýchlo.“
Samozrejme, speváčka odporúčala v rozhovore s Ivetou Malachovskou spomínanú zeleninu:
„Trebárs karfiol a brokolica to sú zbrane proti rakovine. Zdravie nesmieme brať tak, že je len vecou lekárov, že nám predpíšu tabletku a budeme zdraví. Treba sa mať rád.“
Kariéra Marcely Laiferovej je obdivuhodná.
V roku 1965 naspievala hit Braňa Hronca Lampy už dávno zhasli ako duet s Janou Belákovou.
Všimli si ju skladatelia a textári, aby sa už v roku 1968 v ankete časopisu Populár stala Speváčkou roka. Vznikli jej nestarnúce hity ako Zvony už ôsmu bijú, či Poď bielou alejou a ďalšie.
Slová bola pieseň Ivana Horvátha, s ktorou získala v roku 1970 prestížnu zlatú Bratislavskú lýru a pieseň zaradilo do svojho portfólia prestížne americké hudobné vydavateľstvo, čo sa žiadnej slovenskej skladbe nepodarilo.
Bolo to obdivuhodné, keďže len pár týždňov pred súťažou jej zomrel milovaný manžel a zostala so synom vo veku 24 rokov sama. V tomto roku 1970 ukončila aj štúdium medicíny ako lekárka všeobecného lekárstva.
Ohodnotil ju aj Paul Simon
Zabodovala na festivaloch v Riu de Janeiro, kde bol v porote svetoznámy Paul Simon, či v Sopotách. Získala Zlatého Orfea (1971), či cenu v Drážďanoch, v Bulharsku, ba na Malte (1982) prestížne európske ocenenie Zlatú palmu. V roku 1981 získala bronzovú Bratislavskú lýru a v roku 1998 dostala Bronzového slávika.
V Dámskom klube Marcela Laiferová na adresu cien povedala:
„Mnohé som pri sťahovaní stratila. Určite sú veci, ktoré by som mohla robiť v živote lepšie. Zásadne sa však nezamýšľam nad minulosťou. Tá sa zmeniť nedá. Myslím vždy na súčasnosť. Neriešme to, čo nevieme riešiť a minulosť sa riešiť nedá. Stále mám radosť, lebo žijem dnes a teraz.“
Tri veľké platne jej otextoval Milan Lasica, spolupracovala so Zorom Laurincom, Gustávom Bromom, Zdeňkom Sychrom, Karlom Hálom, Karolom Duchoňom a mnohými ďalšími slávnymi menami československej hudobnej scény.
RTVS online
Viac sa o obdivuhodnom živote a kariére Marcely Laiferovej dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90