Na cestovanie v našich dopravných prostriedkoch existuje veľa názorov, z ktorých mnohé nie sú lichotivé. A hoci žijeme vo vyspelej Európe, nie je odveci porovnať si jednotlivé skúsenosti aj z iných kútov sveta.
Štúdio Svet v Indii Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ak je India najväčšou krajinou v počte obyvateľov na Zemi, tak pri porovnaní s našimi problémami sa nám začnú javiť dopravné starosti ako malicherné.
Každý centimeter sa ráta
Reportérka Zuzana Botiková z Rádia Slovensko si vyskúšala cestovanie vlakom v Indii: „Ľudia si vybavujú pracovné telefonáty, vedľa sedí celá rodina s tromi deťmi na jednom lehátku. Je to veľmi na úzko, ľudia sú nie na každom metri, ale na každom centimetri štvorcovom.“
Samozrejme, aj v indických vlakoch, aké poznáme z mnohých dokumentárnych filmov sa pohodlie cestovania odvíja podľa výšky príjmov: „Sú aj lepšie execute class, ale tie na mňa nezanechali taký dojem ako tretia trieda s klimatizáciou, kde prebieha živelnosť a vyjednáš si, či sedíš, či ležíš, či si kúpiš arašidy, alebo ideš piť čaj.“
Inšpiruj sa knihou
A čo teda Zuzanu Botikovú najviac v indickom vlaku prekvapilo? Možno sa bude niekto inšpirovať jej skúsenosťou aj u nás: „Nastúpil pán s celým komínom naukladaných kníh románov aj v angličtine, keď videl, že sme Európania.“
Iste, v Indii vo vlaku strávite pri cestovaní aj niekoľko dní, kým u nás z Bratislavy do Košíc ste expresom za štyri hodiny. Predstaviť si však, že nám ponúknu na čítanie knihu, aby nám cesta rýchlejšie ubehla, je zrejme nereálne.
O ďalších cestovných inšpiráciách sa dozviete aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90