Úvod Novinky Osobnosti

Spoznajte tri mučivé hodiny v živote najlepšieho herca 20. storočia

Jozef Kroner sa narodil pred sto rokmi a jeho úprimnosť nám po ňom zostala.

Spoznajte tri mučivé hodiny v živote najlepšieho herca 20. storočia

Narodil sa 20. marca 1924 v kysuckej dedine Staškov v rodine železničiara, ktorý mal dvanásť detí a predsa si s manželkou na každé našli dostatok času, aby sa mu venovali a rozdali im tak veľa lásky.

V legendárnej postave Kuba

Syn Jozef prišiel na svet ako siedmy po šiestich dievčatách.

za-plotom-RTVS

Otec bol nadšený divadelný ochotník a režíroval dedinské predstavenia, ktoré sa skúšali v ich malej chalupe. Vtedy ako deti museli čušať v posteliach, aby ochotníkov nerušili. Otec zapájal do predstavení aj svoje deti.

mávatko-RTVS

V detstve v blízkosti železničnej trate sa v rieke Kysuca naučil chytať ryby, ktoré mu často zaháňali hlad a rybárčeniu zostal verný celý život. Symbolom detstva sa mu stala stará hruška. V jej korune mávali ako deti tajné zhromaždenia, na čo spomínal: „V detstve všetko začína a tento začiatok každého z nás poznačí na celý život. Nie nadarmo sa do detstva vraciame v časoch najťažších, ale ja aj v čase najväčšieho šťastia. Je to najmocnejšie zázemie, ktoré nám nemôže nik nikdy vziať.“

SND

S Idou Kamińskou v Obchode na korze

V knižných spomienkach jeho sestra, ktorú poznáme z postavy starenky v Jakubiskovej Perinbabe, insitná maliarka Zuzana Vaňousová priznala, že zažili veľa biedy a často aj hladu. Sám Jozef Kroner o tom povedal: „Chudoba nás robila bohatšími v niečom inom, dostávali sme dary najvzácnejšie – dary dobra.“

strach-RTVS

Žiaľ, umelecký život má aj odvrátenú tvár. Zo silného príbehu novely Ladislava Grosmana Pasca vznikol vďaka režisérom Jánovi Kadárovi a Elmarovi Klosovi oscarový film Obchod na korze, ku ktorému sa hlási slovenská aj česká kinematografia.

Prinášal úsmev a nádej

Jozef Kroner pre Slovenskú televíziu so smútkom po uvedení filmu priznal: „Dostávali sme anonymné listy aj telefonáty a niekedy veľmi škaredé. Zaujímavé bolo, že vždy tam bolo namiesto podpisu len roduverný alebo roduverná.“


V televíznom dokumente Slovenskej televízie z roku 1996 Predvianočná návšteva v rodine Kronerovcov herec o. i. povedal: Celý život som sa snažil medzi ľudí vniesť aspoň kúsok úsmevu a nádeje. Bez pokory to ale nejde. Ľuďom som pomáhal prežiť dobu, roky, mesiac, deň. V tom je veľkosť umenia, lebo umenie je to, čo ľudí zbližuje na rozdiel od politiky, ktorá nás rozdeľuje.“

S dcérou Zuzanou neskôr spolu hrali

Za najkrajší deň v živote považoval narodenie dcéry. Jozef Kroner sa vyznal zo životného motta v reportáži Izabely Pažítkovej v Televíznych novinách 21. marca 1989 pri oslavách 65. tich narodenín: „Je to príjemný pocit, keď viete, že vás ľudia chcú, že vás potrebujú, avšak je to zároveň veľká zodpovednosť a tento vzácny pocit radosti z práce je nenahraditeľným elixírom. Vtedy človek nehľadí na čas ani námahu.“

dcéra-RTVS

Izabele Pažítkovej prezradil najlepší slovenský herec 20. storočia, kde čerpal energiu na stvárnenie stoviek postáv v divadle, filme či v televízii: „Ak má človek svoju robotu rád, ak ju robí s láskou, stihne kadečo a naviac je tu pocit, že s pomocou umenia v našom prípade divadla či filmu a televízie možno skracovať vzdialenosti medzi ľuďmi, národmi, ba dokonca kontinentami a je tu krásny pocit, že človek s hoci akou malou hrivnou môže prispieť k tomuto ušľachtilému procesu.“


A hoci zomrel už 12. marca 1998 ako 73-ročný, herecké skvosty, na ktorých vyrástli celé generácie súčasníkov nielen z televíznej obrazovky, nám po ňom zostali.

sediaci-RTVS

Ľudia ich stále s radosťou v rozhlasových nahrávkach počúvajú, ako trebárs rozprávky nahraté s nevšedným citom a radosťou. Postavy ako Martinko Klingáč zo Zlatej priadky a stovky ďalších vychovávajú ďalšie generácie detí z archívu RTVS a vyšli aj na LP platniach vtedajšieho OPUS-u.

Manželka Terézia bola tiež herečka

A kto by Jozefa Kronera nepoznal z moderných médií, môže si prečítať zaujímavé rozprávania, aké nám po sebe zanechal v piatich veselých knihách, o ktorých povedal: „Od spisovateľa mám ďaleko, i keď mnohí hovoria, že okrem rozprávačského talentu mám dar príbeh originálne vypointovať písomne. Herci väčšinou píšu svoje memoáre, pričom im často ktosi pomáha alebo všetko píše za nich. Moje knihy sú len moje. Ani v jednej z nich som sa nechcel štylizovať ani mudrovať, písal som tak, ako som cítil, a do ničoho som sa nenútil.“

Terézia-Hurbanová-RTVS

Herecký talent zdedila dcéra a známa herečka Zuzana Kronerová po oboch rodičoch, keďže manželka Jozefa Kronera bola tiež herečka Terézia Hurbanová (1924-1999), členka činohry SND od roku 1956 známa aj z televíznych a filmových úloh ako Očovské pastorále (1973), Kto odchádza v daždi...(1974), Červené víno (1976) a mnohých ďalších.

Prezlečený za ženu s Oldom Hlaváčkom

Legendárny režisér Fero Fenič pripravil v roku 1987 film Trate Jozefa Kronera, v ktorom herec o. i. uviedol: „Svoje životné i pracovné problémy som si vlastne vyriešil vždy pri vode. Naši dedovia nám nechali vody čisté plné šantivého života. Lenže čo my necháme našim vnukom? Lebo niet nič strašnejšieho, ako keď zomiera rieka. Pretože s riekou zomiera aj človek.“

prezlečený-Oldo-Hlaváček-RTVS

S udicou sa vyberal na vodné plochy Slovenska, aby si prečistil myšlienky.

Trate života Jozefa Kronera

Našťastie pri udelení Oscara pre film Obchod na korze v roku 1966 bol doma, keď o 7 hodine ráno Slovenský rozhlas oznámil správu o tomto úspechu a zároveň moderátor prvého ranného vysielania v histórii u nás Štefan Horský priamo do éteru povedal túto výzvu: „Ak nás počúva Jozef Kroner, hlavný predstaviteľ vo filme Obchod na korze, tak ho prosím, aby prišiel do nášho štúdia.“


A keďže rozhlasové štúdio bolo v Bratislave na Zochovej ulici hneď pod ulicou Palisády, kde neďaleko herec býval, o štyridsaťpäť minút bol Jozef Kroner v štúdiu.

film-RTVS

Vzácny archívny záznam o Oscarovi

V priamom vysielaní Štefanovi Horskému herec povedal v štúdiu na mikrofón: „Ja mám jednu dobrú vlastnosť, že sa obyčajne neteším vopred, tak sa dožívam menších sklamaní, no akokoľvek som sa snažil nemyslieť na to, v kútku podvedomia predsa bol kúsoček nádeje, ktorý spôsobil, že ráno okolo štvrtej hodiny som sa zobudil a ďalej som nemohol spať. V polospánku som videl Oscarov v nadživotnej veľkosti, až po najmenšiu sošku. Bolo to mučivé a bola to doba samotného aktu udeľovania Oscara, no dozvedel som sa to naozaj až zo správ o 7 hodine.“


Autentické rozprávanie na živo v éteri o mučivých troch hodinách zo života Jozefa Kronera si môžete vypočuť priamo z archívu RTVS.

Vo filme Štvorylka

Presvedčíte sa, že tento herec bol skutočne nielen zapálený pre umenie, ale predovšetkým úprimný a dobrý človek.

Štvorylka-RTVS

A to sú vlastnosti, ktoré oceňujú jeho priaznivci aj pri storočnici jeho narodenia vďaka dielam s Jozefom Kronerom, ktoré sú stále aktuálne a žiadané.

25 50 75 90