Ako informoval Český rozhlas, vo veku 84 rokov zomrel Josef Laufer v sobotu večer 20. apríla. Narodil sa 11. augusta v roku 1939 vo Francúzsku pod celým menom Don José Francisco Peréz Rodriguez de Montagnes de Laufer. Mama bola Španielka a otec pochádzal z Česka Maxim Laufer, ktorý pôsobil ako interbrigadista v Španielsku počas občianskej vojny. Otec mal židovský pôvod a väčšina rodiny preto zahynula v čase 2. svetovej vojny.
Zmena programu na Dvojke
RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí herca a speváka Josefa Laufera. Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme na Dvojke v nedeľu 21. apríla večer o 20:10 h v relácii Anjeli strážni.
Od marca 2020 bol Josef Laufer v umelom spánku potom, ako sa skomplikoval banálny zákrok srdcovej chlopne, kedy mu na chvíľu prestalo fungovať srdce. Po štyroch mesiacoch sa čiastočne precitol a rodine svitla nádej, že sa z kómy preberie, ale nestalo sa tak. O otcov život bojovala jeho dcéra Ester, ktorá odmietala roky otca odpojiť od prístrojov.
V detstve túžil Josef Laufer byť podľa otcovho vzoru lekárom, alebo chcel byť kazateľom: „Keď ma mama vzala do kostola, tak farár hovoril k čumiacemu davu. Fascinovalo ma, ako naňho všetci pozerali s otvorenými ústami. To sa mi páčilo, preto som asi neskôr prešiel k herectvu.“
Český šoumen vyrastal počas 2. svetovej vojny vo Veľkej Británii, kde jeho otec pôsobil opäť ako vojenský lekár v kráľovskom letectve u bojových letcoch z radov RAF. Do Československa sa rodina prisťahovala v roku 1947, kde otec Max pôsobil ako detský ortopéd. Pre svoj za komunistov nepreferovaný zahraničný pôvod sa Josef Laufer najprv za totality vyučil v Tesle vo Vrchlabí. Traduje sa, že počas vojenskej služby na Slovensku začal pôsobiť v ochotníckom divadle, kde začal hrať aj režírovať.
Gentlman v prvom muzikále
Po základnej vojenskej službe hosťoval v divadle ABC a podarilo sa mu študovať DAMU. Živil sa aj ako prekladateľ a tlmočník zo španielčiny. Založil hudobnú skupinu Golem a účinkoval v prvom českom muzikále Gentlmeni. Vo filme debutoval v kultovom muzikálovom filme Starci na chmelu v roku 1964. Účinkoval v pražskom legendárnom divadle Rokoko, v Hudobnom divadle v Karlíne a spieval aj s orchestrom Karla Vlacha, či spolupracoval so skupinou Olympic.
Po roku 1965 sa začal čoraz viac presadzovať v Československej televízii napr. aj v seriáloch, z tých novších v známom Cirkus Humberto. Spieval, hral, režíroval, písal scenáre a texty piesní. Vďaka tomu, že plynule hovoril anglicky, španielsky a nemecky využíval tieto schopnosti aj na účinkovanie v zahraničí. V roku 1969 sa oženil s kostýmovou výtvarníčkou Irenou Greifovou, s ktorou mal dcéru Ester. Manželka Irena zomrela v decembri 2022, o čom sa však Josef Laufer pre umelý spránok nedozvedel.
RTVS online
Umenie Josefa Laufera poznáme nielen z filmového a televízneho prejavu, ale aj z rozhlasových nahrávok, či najmä zo známeho hitu Sbohem, lásko, ja jedu dál, ale aj z mnohých ďalších piesní ako Juliána, Artista, Mária a i. Po roku 1989 sa ako všestranný talent uplatnil v celej rade muzikálov ako Hamlet, Galileo, Pokrvní bratia, Jekyl a Hyde, ale poznáme ho aj z postavy Lea Kohna vo filmovej sérii režiséra Zdeňka Trošku Kameňák.