Úvod Novinky Osobnosti

Zomrel náš umelecký poklad. Svetoznámy mím Milan Sládek mal 86 rokov

Slovenskú kultúru preslávil ako málokto.

Zomrel náš umelecký poklad. Svetoznámy mím Milan Sládek mal 86 rokov Zdroj: TASR, Magda Borodáčová

Vo veku 86 rokov zomrel náš slovenský kultúrny poklad, svetoznámy mím Milan Sládek, slovenskú kultúru preslávil ako málokto. Informáciu o smrti priniesol Denník N a smutnú správu potvrdila rodina.

Vo vysielaní Dvojky

Slovenská televízia a rozhlas so zármutkom prijala správu o úmrtí legendárneho majstra pantomímy, svetoznámeho míma Milana Sládka.

Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme na Dvojke dnes v stredu 4. decembra o 20.10 h v relácii Anjeli strážni.

milan sládek Zdroj: TASR

Režisér, choreograf a pedagóg Milan Sládek sa narodil 23. februára 1938 v obci Strežnice v okrese Púchov. Po roku 1968 emigroval pre okupáciu našej domoviny ruskými vojskami. Jeho umenie pantomímy obdivovali diváci v 55 krajinách sveta.

Nadväzoval na tvorbu francúzskych mímov Jeana-Gasparda Deburaua, Jeana-Louisa Barraulta či Marcela Marceaua, ale veľmi rýchlo si vypracoval vlastný divadelný jazyk. Jeho predstavenia Hrča, Únos do ticha či Starinár objavili pre domáce publikum novú divadelnú formu a ovplyvnili nielen našich, ale aj európskych divadelníkov.

So svojimi predstaveniami precestoval celý svet, založil divadlo pantomímy Kefka i medzinárodný divadelný festival Kaukliar. Potom žil a pracoval v Kolíne nad Rýnom. Aj po dovŕšení veku 80 rokov hral, režíroval, prednášal a cestoval po celom svete.


Z rezbára mím, tanečník a herec


Absolvoval odbor rezbárstva na Umelecko - priemyslovej škole v Bratislave. Pokračoval v štúdiu herectva na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

V štúdiu pokračoval v Prahe u Emila Františka Buriana, ktorý bol považovaný za mága poetického divadla a bol jeden z hlavných predstaviteľov medzivojnovej avantgardy.

S pantomímou začínal Milan Sládek ako stredoškolák. Objavil knihu Františka Kožíka Najväčší z Pierotov, ktorá ho uchvátila. Po emigrácii do Švédska sa usadil v nemeckom Kolíne nad Rýnom.

Po roku 1989 sa vrátil z emigrácie do domoviny. Prišiel však už ako svetovo uznávaný umelec.

Prvý pantomimický súbor Milan Sládek založil už v roku 1959 len ako 21 ročný s choreografoma tanečníkom Eduardom Žlábkom v Prahe. So svojím súborom z Kolína nad Rýnom navštívil viac ako 50 krajín sveta.

MILAN-SLADEK-FOTOSKA-3.jpg

Zúčastnil sa nespočetného množstva festivalov a vystúpení. S pantomímou neskončil ani vo vysokom veku. Donedávna aktívne stále vystupoval.

Po novembri 1989 Milan Sládek po návrate domov v januári 1992 založil v Bratislave Divadlo Aréna ako medzinárodný inštitút pohybového divadla.

Legendárny Pierot

Od roku 1996 organizoval v Aréne Medzinárodný festival pantomimického umenia Kaukliar a významne sa zaslúžil o rekonštrukciu chátrajúcej historickej budovy na petržalskom brehu Dunaja, kde divadlo sídli.

Milan Sládek.jpg

V roku 2002 sa Sládek vrátil späť do Nemecka a Kolín nad Rýnom sa znova stal základňou pre jeho umeleckú tvorbu.

S cenou Jozefa Kronera

Milan Sládek je laureátom Ceny Ministerstva kultúry SR za vynikajúcu dlhoročnú prácu a za osobný prínos pre slovenskú kultúru a umenie (1998).

dokumentárny film prezentácia DVD Milan Sládek bratislavské kini Lumiére_TASR.jpg

V roku 2000 mu vtedajší prezident SR Rudolf Schuster prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za celoživotné dielo v oblasti pantomímy, pedagogickú činnosť a dlhoročnú reprezentáciu Slovenskej republiky v zahraničí. V roku 2002 mu za celoživotné dielo udelili Cenu Jozefa Kronera.


Zdroj: STVR, TASR

25 50 75 90