Vo veku 86 rokov zomrel náš slovenský kultúrny poklad, svetoznámy mím Milan Sládek, slovenskú kultúru preslávil ako málokto. Informáciu o smrti priniesol Denník N a smutnú správu potvrdila rodina.
Vo vysielaní Dvojky
Slovenská televízia a rozhlas so zármutkom prijala správu o úmrtí legendárneho majstra pantomímy, svetoznámeho míma Milana Sládka.
Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme na Dvojke dnes v stredu 4. decembra o 20.10 h v relácii Anjeli strážni.
Režisér, choreograf a pedagóg Milan Sládek sa narodil 23. februára 1938 v obci Strežnice v okrese Púchov. Po roku 1968 emigroval pre okupáciu našej domoviny ruskými vojskami. Jeho umenie pantomímy obdivovali diváci v 55 krajinách sveta.
Nadväzoval na tvorbu francúzskych mímov Jeana-Gasparda Deburaua, Jeana-Louisa Barraulta či Marcela Marceaua, ale veľmi rýchlo si vypracoval vlastný divadelný jazyk. Jeho predstavenia Hrča, Únos do ticha či Starinár objavili pre domáce publikum novú divadelnú formu a ovplyvnili nielen našich, ale aj európskych divadelníkov.
So svojimi predstaveniami precestoval celý svet, založil divadlo pantomímy Kefka i medzinárodný divadelný festival Kaukliar. Potom žil a pracoval v Kolíne nad Rýnom. Aj po dovŕšení veku 80 rokov hral, režíroval, prednášal a cestoval po celom svete.
Z rezbára mím, tanečník a herec
Absolvoval odbor rezbárstva na Umelecko - priemyslovej škole v Bratislave. Pokračoval v štúdiu herectva na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave.
V štúdiu pokračoval v Prahe u Emila Františka Buriana, ktorý bol považovaný za mága poetického divadla a bol jeden z hlavných predstaviteľov medzivojnovej avantgardy.
S pantomímou začínal Milan Sládek ako stredoškolák. Objavil knihu Františka Kožíka Najväčší z Pierotov, ktorá ho uchvátila. Po emigrácii do Švédska sa usadil v nemeckom Kolíne nad Rýnom.
STVR online
Po roku 1989 sa vrátil z emigrácie do domoviny. Prišiel však už ako svetovo uznávaný umelec.
Prvý pantomimický súbor Milan Sládek založil už v roku 1959 len ako 21 ročný s choreografoma tanečníkom Eduardom Žlábkom v Prahe. So svojím súborom z Kolína nad Rýnom navštívil viac ako 50 krajín sveta.
Zúčastnil sa nespočetného množstva festivalov a vystúpení. S pantomímou neskončil ani vo vysokom veku. Donedávna aktívne stále vystupoval.
Po novembri 1989 Milan Sládek po návrate domov v januári 1992 založil v Bratislave Divadlo Aréna ako medzinárodný inštitút pohybového divadla.
Legendárny Pierot
Od roku 1996 organizoval v Aréne Medzinárodný festival pantomimického umenia Kaukliar a významne sa zaslúžil o rekonštrukciu chátrajúcej historickej budovy na petržalskom brehu Dunaja, kde divadlo sídli.
V roku 2002 sa Sládek vrátil späť do Nemecka a Kolín nad Rýnom sa znova stal základňou pre jeho umeleckú tvorbu.
S cenou Jozefa Kronera
Milan Sládek je laureátom Ceny Ministerstva kultúry SR za vynikajúcu dlhoročnú prácu a za osobný prínos pre slovenskú kultúru a umenie (1998).
V roku 2000 mu vtedajší prezident SR Rudolf Schuster prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za celoživotné dielo v oblasti pantomímy, pedagogickú činnosť a dlhoročnú reprezentáciu Slovenskej republiky v zahraničí. V roku 2002 mu za celoživotné dielo udelili Cenu Jozefa Kronera.
Zdroj: STVR, TASR
25 50 75 90