Vo veku 100 rokov zomrel 29. decembra doma v Plains v štáte Georgia najstarší 39. americký prezident Jimmy Carter. Úradujúci prezident Joe Biden nariadil na 9. januára 2025 štátny národný deň smútku. Zároveň nariadil spustenie vlajok na pol žrde na všetkých verejných a vojenských budovách na obdobie 30 dní, čo je obdobie do inaugurácie novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa.
Hrdina nesebeckej lásky
Ako citoval The Guardian syna Chipa Cartera, ktorý o smrti otca povedal:
„Môj otec bol hrdinom nielen pre mňa, ale aj pre každého, kto verí v mier, ľudské práva a nesebeckú lásku. Moji bratia, sestra a ja sme sa oňho delili so zvyškom sveta v presvedčení, že svet je naša rodina, lebo otec spájal ľudí.“
Vo vyhlásení Joe Biden spolu s manželkou Jill dodali:
„Amerika a svet dnes stratili výnimočného vodcu, štátnika a humanistu. Všetkým mladým ľuďom v tomto národe a každému, kto hľadá, čo to znamená žiť zmysluplný dobrý život, študujte dielo Jimmyho Cartera, muža princípu, viery a pokory.“
Nastupujúci prezident Donald Trump na sociálnej sieti napísal:
„Výzvy, ktorým Jimmy ako prezident čelil, prišli v kľúčovom čase pre našu krajinu a urobil všetko, čo bolo v jeho silách, aby zlepšil životy všetkých Američanov. Za to sme mu všetci vďační.“
Mysliteľ a filozof Jimmy Carter dosiahol viacero prvenstiev a to nielen vlastným pričinením, keď bol napríklad prvým z amerických prezidentov, ktorý sa narodil v nemocnici.
Za jeho prezidentského obdobia (1977-1981) neboli USA v žiadnom vojenskom konflikte. Jimmy Carter bol najdlhšie žijúcim americkým prezidentom. Narodil sa 1. októbra 1924.
Volil predčasne
Poznáme viacero jeho hlbokých analýz stavu sveta, keď okrem iného o úlohe americkej demokracie vo svete povedal: „Nemôžeme byť svetovým vodcom mieru a súčasne svetovo najväčším výrobcom zbraní.“
S manželkou Eleanor Rosalynn Smith Carter (1927-2023) bol ženatý 77 rokov. Podľa vlastného vyjadrenia sa chcel dožiť stovky, aby mohol voliť Kamalu Harris na čelo USA.
Tento sen predčasne dosiahol. Jimmy Carter žil totiž v štáte Georgia, kde predčasné hlasovanie bolo už 15. októbra a teda sa na ňom zúčastnil.
Takže odovzdal hlas
kandidátke Demokratickej strany, za ktorú bol aj on prezidentom, keď v
prezidentských voľbách porazil v roku 1976 republikánskeho kandidáta
Geralda Forda. Ak by to bol zdravotný stav Jimmymu Carterovi umožnil sa
zúčastniť aj inaugurácie nového amerického prezidenta, tak by to bol
ďalší rekord takmer 48 rokov od jeho inaugurácie, ale to sa už nestane.
Manželia Jimmy a Rosalynn
Podľa BBC bol Jimmy Carter jediným bývalým prezidentom, ktorý sa vrátil po odchode z Bieleho domu do domu, v ktorom býval pred vstupom do politiky. Vrátil sa do skromného domu v štýle ranča s dvomi spálňami. Rozhodol sa nepokračovať v lukratívnych prejavoch po slávnostných večeriach, aké čakajú na bývalých prezidentov a pre Washington Post v roku 2018 povedal, že v skutočnosti nikdy nechcel byť bohatý.
Prezidenta Jimmy Cartera poznáme aj ako spisovateľa dejepisných kníh. Vydal však aj historický román z osemnásteho storočia Sršie hniezdo z prostredia amerického juhu. Ďalej diela ako Život vo viere – spomienky a skúsenosti.
V knihe Ženy, náboženstvo, násilie a moc sa podrobne zaoberal predsudkami, diskrimináciou, násilím a skresleným výkladom náboženských textov ako Biblie, či Koránu a ďalších v prípade ženskej nerovnosti vo svete. S manželkou Rosalynn navštívil Jimmy Carter 145 krajín sveta.
Spoločne založili neziskovú organizáciu The Carter Center, ktorá pôsobila takmer v polovici týchto zemí.
Ako zistil v týchto krajinách, nerovnosť medzi pohlaviami rastie čoraz rýchlejšie aj v súčasnosti. Platí to ako pre chudobné, tak aj veľmi bohaté krajiny.
Falošný výklad náboženstiev
A Jimmy Carter si uvedomoval ekonomickú nerovnosť vo svete, ale za všeobecne vynechávaný problém celosvetovo považoval depriváciu a týranie žien a dievčat, ktoré vychádzajú z falošného výkladu náboženských textov, z rastúcej tolerancii voči násiliu a vojnám.
Podľa názoru Jimmy Cartera, takýto príklad svetu poskytli, žiaľ, aj samotné Spojené štáty americké. Okrem veľkého utrpenia žien to malo podľa Cartera zničujúci dopad na ekonomiku, keďže k prosperite nemôže tak prispieť takmer polovica ľudskej populácie na Zemi. Za svoju charitatívnu prácu získal Jimmy Carter v roku 2002 Nobelovu cenu za mier.
Spojil sa aj s Nelsonom Mandelom, aby založil The Elders - skupinu globálnych lídrov, ktorí sa zaviazali pracovať v prospech mieru vo svete a v presadzovaní ľudských práv pre všetkých.
Na Kube s Raúlom Castrom
Mysliteľ, humanista a 39. americký prezident James (Jimmy) Eart Carter, Jr. sa narodil 1. októbra 1924 v Plains v štáte Georgia v USA ako najstarší zo štyroch detí obchodníka, farmára a zákonodarcu Jamesa Earla Cartera (1894-1953) a zdravotnej sestry a sociálnej aktivistky Bessie Lillian Gordy (1898-1983).
V štáte Georgia žilo z jeho rodiny už sedem generácií, keď jeho praprastarý otec L. B. Walker Carter (1832-1874) bojoval v občianskej vojne v konfederačnej armáde. Jimmy Carter študoval na Námornej akadémii v Annapolise. Po službe v námorníctve v Atlantickom a Tichom oceáne študoval jadrovú fyziku na Union College v Schenectady.
Po návrate do rodnej obce Plains vstúpil do politiky ako člen Demokratickej strany. Postupne sa stal senátorom a guvernérom Georgie, potom americkým prezidentom. V politike sa zameriaval na ekológiu, národnú energetickú politiku a odstraňovanie rasistických bariér.
Legendárna dohoda v Camp Davide
V medzinárodnej politike pôsobil ako mierotvorca, keď sa zaslúžil o uzatvorenie dohôd medzi Egyptom a Izraelom známych ako dohody z Camp Davidu, dohody o Panamskom prieplave, nadviazanie diplomatických stykov s Čínou a pokračovaní rozhovorov o strategických zbraniach so Sovietskym zväzom SALT II (Strategic Arms Limitation Talks).
Zmluvu SALT II Jimmy Carter parafoval 18. júna 1979 vo Viedni s vtedajší ruským diktátorom Leonidom Brežnevom. V novembri v roku 1980 Jimmy Cartera porazil v prezidentských voľbách Ronald Reagan (1911-2004).
STVR online
Z dlhoročného manželstva mal Jimmy Carter štyri deti a sú nimi John William (*1947), James Earl (*1950), Donnel Jeffrey (*1952) a Amy Lynn (*1967). Mal 11 vnúčat a 14 pravnúčat.