Jeho hlas a štýl presahuje všetky žánre populárnej hudby – od rocku cez folk, až po soul a R&B.
Futbalista, ktorý spieva
Spevácka legenda Rod Stewart sa narodil v Londýne 10. januára 1945 ako piate dieťa škótskym rodičom Robertovi a Else Stawartovcom s celým menom ako Roderick David Stewart.
Ako najmladšie dieťa bol v rodine miláčikom a rodina fandiaca futbalu túžila, aby sa stal profesionálnym hráčom. Vo veku 16 rokov mal zmluvu s druholigovým FC Brentford s platom osem libier týždenne.
Spevák však po mesiaci z klubu odišiel, za čo ho chcel otec vydediť a matka smútila za synovou stratenou kariérou futbalistu. Ako sedemnásťročný precestoval v lete 1962 s bendžom ako pouličný muzikant Belgicko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko.
Pre tuláctvo ho zadržali v Barcelone, odkiaľ ho konzulát poslal prvým lietadlom domov. Nakoniec aby mal z čoho žiť, živil sa v rodnej štvrti Highgate ako hrobár na cintoríne.
Ako zborový spevák a hráč na fúkacej harmonike sa stal v roku 1963 členom skupiny Five Dimension, ktorá sprevádzala speváka Jimmyho Powella.
Úspech s Faces
Ďalšie skupiny boli Long John Baldry & Hoochie Coochie Men, Steampacket, Shotgun Express, v ktorých hral a od roku 1967 v kapele Jeff Beck Group.
Na jar 1969 odišiel zo skupiny Small Faces spevák a gitarista Steve Marriott. Na post gitaristu nastúpil Ron Wood a miesto speváka obsadil Rod Stewart. Skupina si zmenila názov na Faces.
Venoval sa však už aj sólovej tvorbe. V júli 1971 mal prvý veľký dôvod na oslavu, anglický aj americký rebríček albumov viedol s albumom Every Picture Tells A Story. Hitmi z neho boli piesne Reason To Believe a hlavne Maggie May, tá bola na čele hitparády päť týždňov.
V septembri 1995 viedla anglickú hitparádu skladba Sailing. V závere roka 1975 sa skupina Faces rozišla. Gitarista Ron Wood nahradil Micka Taylora v skupine Rolling Stones.
Spevák Rod Stewart sa rozhodol pre sólovú dráhu. Už v júni 1976 vydáva úspešný album A Night On The Town a v júli 1979 prvý kompilačný album Best Of Rod Stewart.
Úspešný na rôznych kontinentoch
Od marca 1975 žil v Spojených štátoch. V polovici 80. rokov bol rovnako úspešný v Anglicku aj v USA. Pred niekoľkými rokmi sa verejne priznal k onkologickému ochoreniu, ktoré mu diagnostikovali v roku 2016 a každú chvíľu sa médiá predbiehajú v tzv. overených informáciách, že umelec práve skonal.
Dušou ostal futbalistom a pri koncertoch vykopával lopty do hľadiska. Jeho hlas spolu so Stingom a Bryanom Adamsom poznajú fanúšikovia z piesne All For Love, nahranej pre film Traja mušketieri v roku 1992.
Diskografia Roda Stewarta je rozsiahla, v anglickej singlovej TOP 40 mal 48 piesní, šesť z nich na prvom mieste, v Spojených štátoch ich bolo v TOP 40 celkom 32, štyri z nich na prvom mieste.
Jeho úspešnú spevácku a skladateľskú dráhu dokumentuje 32 vydaných albumov. K diskografii patria aj štyri live a 26 kompilačných albumov.
Rytier vďaka Alžbete II.
Na Slovensku vystúpil v minulom roku na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave, kedy svojím slovenským fanúšikom Rod Stewart odkázal:
„Som skutočne nadšený, že prvýkrát prichádzam vystúpiť pre mojich úžasných priateľov na Slovensku.“
Spevák Rod Stewart má zápis v Guinessovej knihe rekordov. Na jeho koncerte pod holým nebom sa počas Silvestrovskej noci v roku 1994 zišlo na pláži Cobacabana v Rio de Janeiro viac ako 3,5 milióna ľudí. Podľa niektorých zdrojov ich bolo viac ako štyri milióny osôb.
Sir Rod Stewart je tretíkrát ženatý a má osem detí. Americký hudobný týždenník Billboard ho v decembri 2019 zaradil na 15. miesto v stovke najúspešnejších umelcov všetkých čias.
Spevák a hudobník sa zaradil k najpredávanejším umelcom, predaj platní prevýšil až 120 miliónov výliskov. Dvakrát ho uviedli do Rock and rollovej siene slávy, v roku 1994 ako sólového speváka a v apríli 2012 ako člena skupiny Faces.
Je držiteľom siedmych cien Grammy, niekoľkých ocenení Brit Award, aj American Music Award za najobľúbenejšieho interpreta. V októbri 2005 mu odhalili hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.
STVR online
Okrem množstva hudobných ocenení, mu britská kráľovná Alžbeta II. udelila v roku 2016 titul Sir za prínos k hudbe a aj za jeho charitatívne aktivity, ktorými podporuje mladých ľudí pochádzajúcich zo sociálne slabších pomerov.
Zdroj: TASR, SITA/AP, STVR - Stanislav Háber