Jednotka tradične prinesie divákom priamy prenos z osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici 29. augusta o 10:45 h. a popoludní o 16:50 h. odvysiela slovenský vojnový film Vlčie diery režiséra Paľa Bielika z roku 1948. Dráma zachytáva osudy rodiny Svrčinovcov počas SNP od leta do zimy 1944.
Vlčiu stráž a dokumenty ponúkne Dvojka
V sobotu 29. augusta o 20:45 odvysiela druhý televízny okruh priamy prenos z komponovaného programu Vlčia stráž, ktorý bude zaujímavý aj vizuálne, súčasťou podujatia bude video-mapping premietaný na Pamätník SNP.
Vo sviatočný deň výročia Slovenského národného povstania predpoludním si budú môcť diváci pozrieť dokumenty z novšej tvorby RTVS v Banskej Bystrici a Košiciach - Hruda pamäti (9:25) a Východoslovenská armáda (9:50). Popoludní o 13:45 h. si Dvojka pripomenie SNP prostredníctvom filmu Smrť chodí po horách.
Na Trojke aj povstanie očami pamätníka
Diváci si budú môcť pozrieť film Tvár v rose (08:10). V sobotnom vysielaní divákov určite zaujmú dokumenty. O 11:00 to bude snímka Čosi ako srdce o spisovateľovi Jurajovi Spitzerovi, účastníkovi SNP, o 18:00 prinesie Trojka divákom dokument Povstanie spoza opony, v ktorom sa filmári s odstupom rokov pozreli na túto významnú historickú udalosť. Podvečer o 18:25 to bude dokument o poslaní americkej misie v SNP s názvom Polstoročný oblúk.
SNP s rozhlasovými okruhmi RTVS
Rádio Regina tradične odvysiela priamy prenos z osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici, a to predpoludním od 9.00. Pripravené sú rozhovory s historikmi i ďalšími osobnosťami, ktoré sa odkazu SNP venujú vo svojej tvorbe. Medzi nimi aj Vladimír Strmeň, jeden z posledných priamych účastníkov SNP. Pripomenú aj Evu Kristínovú, spojku v SNP, ktorá zomrela tento rok.
Rádio Regina Stred pripravilo premiéru fíčra Život mŕtvych riadkov, ktorý prinesie autentické spomienky ľudí zo stredného Slovenska, ktorí prežili kritické momenty bojov druhej svetovej vojny, predovšetkým obdobia SNP. Spomienky žijúcich pamätníkov strieda rozprávanie o povstaleckých básnikoch (Ján Brocko, Marcel Herz) - rodákov zo stredného Slovenska a účastníkov SNP. Ich tvorba bola zhudobnená súčasnými hudobnými interpretmi, napr. Tomášom Bezdedom, Martinom Harichom, ktorí ako zástupcovia mladej generácie v pásme vyjadrujú svoj postoj k minulosti.
Osud partizánskeho veliteľa Viliama Žingora, ktorý sa v ďalších rokoch stal obeťou komunistickej zvole, priblíži Rádio Regina Západ vo fíčri Teodora Kuhna: Viliam Žingor - Partizán.
Rádio Devín v deň výročia SNP odvysiela o 12:00 rozhlasovú adaptáciu novely Alfonza Bednára: Kolíska, ktorá približuje okupáciu Slovenska nemeckými vojakmi počas SNP a dopad vojny a okupácie na obyvateľov dediny Lieskov. Zároveň kriticky zachytáva priebeh súdnych procesov v 50. rokoch minulého storočia. O 17.00 je pripravená premiéra špeciálneho vydania relácie Akadémia s historikmi Vojenského historického ústavu a SAV. Špeciál relácie Hudobné vrstvenie v redaktorskom spracovaní Melánie Puškášovej od 18:00 predstaví skladby a tvorbu autorov venujúcich sa téme SNP. Od 23.00 h. v relácii Musica Slovaca odznie výber z tvorby slovenských autorov, ktorí v tvorbe reflektovali udalosti Slovenského národného povstania.
Výročie s RSI
Všetky redakcie Radio Slovakia International v deň výročia odvysielajú monotematickú reláciu s chronológiou udalostí a využitím archívnych materiálov.
Anglická redakcia má pripravený materiál o turistickej Ceste hrdinov SNP a o Chavive Reik, slovenskej Židovke vyškolenej britskou tajnou službou, ktorá pôsobila v odboji, a tiež o ďalších neznámych ženských postavách, ktoré pomáhali v odboji - napr. učiteľky angličtiny, ktoré robili spojky pre britské a americké spravodajské misie po stiahnutí sa povstalcov do hôr.
Nemecká redakcia odvysiela rozhovor s pamätníčkou SNP a účastníčkou odboja 95-ročnou pani Zollerovou z Pustej Vsi.
Významný francúzsky historik, profesor na Sorbonne Alain Soubigou bude hosťom francúzskej redakcie. Zhodnotí význam Slovenského národného povstania, ako ovplyvnilo vojnu na Slovensku, a hovoriť bude aj o francúzskych partizánoch a boji pri Strečne. Pripravený je aj rozhovor so Šymonom Klimanom, ktorý fotografoval posledných žijúcich účastníkov SNP
Ruská redakcia ponúkne rozhovory s riaditeľom Vojenského historického ústavu M. Čaplovičom, vojenským historikom J. Bystrickým, a s riaditeľom Múzea SNP v Banskej Bystrici S. Mičevom.
Španielska redakcia si všimne SNP na Prašníku a Bunker na Kopčianskej ul. v Bratislave.
Krajanská redakcia pripravila pásmo S-N-P - tri písmená odporu voči fašizmu - s historikom Ivanom Kamencom a Petrom Šumichrastom z Vojenského historického ústavu, archívne záznamy v podobe spomienok na Povstanie generála Ludvíka Svobodu a slovenského ministra Československej exilovej vlády Juraja Slávika. Aktuálne názory na udalosti spred 76 rokov zaznamenali v ankete medzi bežnými ľuďmi.
25 50 75 90