Tradícia ocenenia CE ZA AR, ktorou sa oceňujú výnimočné profesionálne výkony - architektonické diela členiek a členov Slovenskej komory architektov, je dnes už pevne ukotvená v kultúrnom živote na Slovensku, ako aj v širšom stredoeurópskom priestore.
To najlepšie zo súčasnej slovenskej architektúry si diváci môžu pozrieť počas slávnostného udeľovania cien za architektúru CE.ZA.AR 2020 už v stredu 7. októbra o 20.10 h. na Dvojke.
Rastie kvalita i počet prihlásených
Počet prihlásených diel sa z roka na rok zvyšuje, rastie ich kvalita, prinášajú nové riešenia, hrajú sa s typológiami, niektoré provokujú zažité zvyky. I to je dôkazom, že naša architektonická scéna je živá a aktívna. Cieľom ocenenia CE ZA AR je prezentovať tvorbu autorizovaných architektov navonok, voči verejnosti a teda aj voči potenciálnym investorom. Ukázať, akým spôsobom môže architekt vytvoriť optimálny návrh, propagovať kvalitné riešenia a vzdelávať širokú verejnosť o postavení a poslaní architektov v spoločnosti.
V dvadsaťosemročnej histórii Slovenskej komory architektov sa nenájdu obdobné okolnosti, ktoré by architektov či investorov, stavali do podobnej neľahkej situácie. Celá spoločnosť prechádza ťažkou situáciou v súvislosti s vírusovou pandémiou COVID-19. Práve preto sa tvorcovia rozhodli pokračovať v realizácii ocenenia CE ZA AR a podporiť tak kvalitnú domácu architektúru a jej tvorcov.
Zloženie poroty
- Peter Moravčík - Slovenská republika, predseda poroty
- Peter Jurkovič - Slovenská republika
- Antonín Novák - Česká republika
- Ľubica Segečová - Slovenská republika
- Kay Strasser - Rakúsko
- Táňa Buijs-Vítková - Holandsko
Porota vybrala v prvom kole 30 diel, ktoré osobne navštívila v posledný júlový týždeň, po piatich dňoch obhliadok naprieč celým Slovenskom rozhodla o nominácií 21 diel, ktoré sa uchádzajú o ocenenia 19. ročníka CE ZA AR 2020 v 6 kategóriách:
- Rodinné domy
- Bytové domy
- Občianske a priemyselné budovy
- Interiér
- Exteriér
- Fenomény architektúry
Galaprogram moderuje Peter Moravčík - architekt a zároveň predseda poroty. Nepôjde o klasickú formu moderovania, skôr o odborný prínos a charakteristiku ocenených projektov.
25 50 75 90