V koprodukcii RTVS vznikol dokumentárny film Biskup Michal Buzalka, ktorý bude mať premiéru 1. novembra na Dvojke o 20:10 hod.
Pod scenár a réžiu sa podpísal Marek Poláček. Dramaturgom je Kristian Bezák.
Prečo neemigroval
Vo filme odznejú aj myšlienky biskupa, ktorého v roku 1951 komunistická moc odsúdila za údajnú velezradu a špionáž pre Vatikán. Na otázku netere, keď bol vo väzení, prečo neemigroval, Michal Buzalka povedal:
„Nič zlé som neurobil, pred kým som mal utekať? Pán Ježiš trpel za mňa, prečo by som ja nemohol trpieť preňho?“
Komunistická moc zneužila fakt, že Michal Buzalka bol v čase 2. svetovej vojny vojenským biskupom. Tento fakt využili ako zámienku k obvineniu z kolaborácie.
Film vychádza z vyše dvadsaťročného historického výskumu z najnovších poznatkov z bádania vo Vatikánskych archívoch. Konkrétne z nedávno sprístupneného obdobia pontifikátu pápeža Pia XII.
Ako sa stať dokonalým človekom
V súčasnosti je začatý proces jeho blahorečenia, od ktorého sa očakáva, že bude vyhlásený za blahoslaveného.
Z myšlienok biskupa Michala Buzalku z filmu citujeme:
„Len vtedy je človek dokonalým človekom, keď vo všetkom dáva pozor, lebo duša je cennejšia čiastka jeho „ja“. Keď vedome a dobrovoľne odkladá svoje nedostatky a svoje chyby, ako odkladá aj svoje roztrhané šaty.“
V politickom procese komunisti odsúdili Michala Buzalku na doživotie. Za biskupa bol menovaný pred vznikom Slovenského štátu v roku 1938.
Rýchlo odkryl nebezpečenstvo nemeckého národného socializmu. Spolupracoval s vatikánskou nunciatúrou. Vďaka autorite prešiel so cťou zložitými úsekmi dejín Slovenska v 20. storočí.
Film je aj sondou do histórie farností spojených s biskupovým životom. Preto v nich prebiehali v mesiacoch september a október predpremiéry tohto 55-minútového filmu a to vo farnostiach Svätý Anton, Skýcov, Vajnory a Zavar. Pri RTVS bola koproducentom aj Televízia Lux, kde bude mať dokument premiéru v Deň boja za slobodu a demokraciu 17. novembra 2022 o 21:00 h.
Jednotka 1. novembra
Vo sviatočný utorkový deň o 10:00 h odvysiela Jednotka rímsko-katolícku bohoslužbu z Kostola Všetkých svätých v Bytči, po ktorej od 11:30 h bude nasledovať dvojdielny hraný film Páter Pio. O 15:00 h prinesie špeciálnu časť Agatha Christie: Poirot. Sviatočné vysielanie na Jednotke doplnia aj rozprávkové príbehy Rozprávky bratov Grimmovcov: Šťastný Janko a Popolvár najväčší na svete.
Dvojka 1. novembra
Dvojka počas dňa ponúkne divákom o 9:50 h filmovú rekonštrukciu tragickej udalosti, ktorá na začiatku 70-tych rokov postihla československú expedíciu pri výstupe na jeden z vrcholov Himalájí pod názvom Vynes na horu svoj hrob. Popoludní odvysiela okrem iných programov aj televízny film podľa prózy Fraňa Kráľa Čenkovej deti či Živý bič, ktorý v dvoch častiach uvádzame v HD kvalite s digitálnou retušou. O 14:00 h odvysiela film o neuveriteľných príbehoch ľudí, ktorí sa ocitli v stave klinickej smrti a vrátili sa späť pod názvom Posledná cesta.
Trojka 1. novembra
Počas Sviatku všetkých svätých o 8:25 h uvedie Trojka dokument Znaky otcovských hrobov z cyklu Za siedmimi horami i dokument Kde leží naša hrdosť z cyklu V tichu minulosti o 13:50 h.
Rádio Slovensko 1. novembra
Zamyslenie na tému Čo je na tomto svete konečné a čo večné odznie v Rádiu Slovensko. Tu bude hosťom Dobrého rána, Slovensko! katolícky kňaz Daniel Dian. Hosťom Nory Gubkovej bude Daniela Mošková, kvetinárka a ekologická pestovateľka, ktorá bude hovoriť aj o kúpe lokálnych kvetov v súvislosti so Sviatkom všetkých svätých.
Rádio Regina 1. novembra
O 9:05 h v priamom prenose prinesie Rádio Regina rímskokatolícku sv. omšu z Bratislavy. Podvečer po 17:00 h je v relácii Zastavený čas pripravená mozaika rozhovorov s ľuďmi, ktorí spomínajú na odchody svojich blízkych a priateľov i známe osobnosti a to najvzácnejšie, čo im odovzdali.
Rádio Devín a Rádio Slovakia International 1. novembra
Rádio Devín o. i. o 15:30 h zaradilo do vysielania pásmo poézie Silvie Kaščákovej: Každý, koho milujeme, je smrteľný.
Rádio SIovakia International v rozhovore s gréckokatolíckym kňazom Rastislavom Čižikom priblíži zádušné sviatky u západných a východných kresťanov. Odvysiela tiež panelovú diskusiu s duchovnými z rôznych denominácií na tému smrť a strata blízkych v dnešnej dobe poznačenej pandémiou, vojnou a nenávistnými útokmi.
25 50 75 90