Brestovskú jaskyňu v Západných Tatrách poznajú ľudia od nepamäti.
Ďalej môžu ísť len potápači
Na jej dne tečie aktívny vodný tok. Nachádza sa tu až sedem sifónov, teda zatopených častí podzemných chodieb. Ďalej môžu ísť len potápači.
Richardov Dedeker: Roháče.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Moderátor Richard Dedek do svojho zimného cestopisu s názvom Dedeker na Rádiu Slovensko zaradil aj jaskyňu ako súčasť turistických možností v kraji, kde ide najmä o lyžiarske atrakcie Roháčov:
„Pridajte k tomu lyžiarsky ruch na svahoch a zimná idylka je dokonalá. Roháče – Spálená ponúka takmer 6 km zjazdoviek, skvelé podmienky pre lyžiarov a dokonca aj preteky skialpinistov.“
Na tieto skialpinistické preteky chodia k nám aj Nóri, Španieli, Rakúšania, či Švajčiari. Vo vysielaní odznel dokonca takýto názor:
„To je pretek, aký nemá v strednej Európe obdobu.“
Skutočne adrenalínový zážitok
Iba 50 metrov od nástupnej stanice lanovky nájdete aquapark napájaný vodou z 58 stupňového geotermálneho vrtu a zo Zverovky začína náučný chodník, ktorý zvládnu aj malé deti. Vo vysielaní vysvetlili:
„V zime slúži tento náučný chodník aj ako bežecká trasa.“
V Brestovskej jaskyni ide o nevšedný adrenalínový zážitok, keďže dnu vstupujete s čelovkou a prehliadková trasa vedie po strmých schodiskách, roštoch a klzkých stúpačkách priamo nad hladinou podzemného potoka. Čo sa môže vnútri stať, informoval Dedeker:
„Niektorí ľudia majú klaustrofóbiu a sú šialení, ak s ňou vojdú do jaskyne. Sú tam dosť úzke priestory. Stalo sa, že sme jednu pani museli cez úzky priestor pretláčať, aby sa dostala ďalej.“
Iba v malých skupinkách
RTVS online
Preto sa do Brestovskej jaskyne dostanete iba v malých skupinkách a je nutné sa dopredu telefonicky objednať. Viac sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90