Úvod Novinky Tipy z programu
Vysychajú vám ovocné stromy? Nemusí to byť iba mrazom
Vysychajú vám ovocné stromy? Nemusí to byť iba mrazom

Vysychajú vám ovocné stromy? Nemusí to byť iba mrazom

Farmárska revue prináša účinné spôsoby boja s hubou, ktorá si pochutnáva na šťavnatom dreve.

Všímajte si svoje stromy v záhrade hneď od začiatku jari. Všímavosť sa vám oplatí.

Ak kvety usýchajú na konároch

Ovocinársky expert Ľudovít Vašš vo Farmárskej revue upozornil:

„Ak vidíme na jar, že nám usychá časť kvetov a vidíme konáriky akoby spálené, nejde o mráz, ale o hubu.“

Milia laxa je pôvodcom hniloby kôstkového ovocia. Expert vysvetľuje, že jar je pre odhalenie tejto choroby veľmi dôležitá:

„Hubové ochorenie stromov, alebo aj moniliová spála sa prejavuje počas kvitnutia a po odkvitnutí tým, že nám celé časti konárikov akoby zaschnú.“

Mrazom spálené vyzerá inak

Toto zasychanie a naslednú glejovitosť si mnohí záhradkári často mylne vysvetľujú, že im stromy spálil mráz. Vašš však tento častý omyl vyvracia:

„Domnievame sa, že je to mráz, ale je to huba, ktorá si pochutnáva na šťavnatom dreve.“

Záhradkári používajú proti tejto hube fungicídne prípravky najčastejšie na báze medi, čo neprospieva životnému prostrediu. Expert odporúča ekologickejší postup:

„Ak zbadáme pri kvitnutí a odkvitnutí tieto akoby spálené časti konárikov, na nich sa vytvoria z dovtedy spiacich púčikov letorasty. Odrežeme preto napadnuté časti konárikov až po tieto nové letorasty, čím pomôžeme stromu sa zregenerovať vďaka týmto mladým výhonom.“

rez-FR-RTVS

Rozhodujúca sila stromov

Týmto spôsobom sa dokáže zastaviť pokračovanie napadnutého dreva hubou moniliozou, a podľa Vašša strom efektívne omladíme:

„Napadnutie hubou je veľmi časté a nebezpečné. Ak to zbadáme aj v zimných mesiacoch, že nám zostali mumifikované zosušené plody od moniliozy, tak ich odtrháme. Medzi prevenciu odporúčam prerezať strom na riedku vzdušnú korunu a v prípade napadnutia hubou, časti poškodených konárov odrežeme až po mladý letorast. Strom má silu zahojiť rany.“

Huba sa nám ďalej od mladých letorastov už nešíri.

Odrezané konáre zoštiepkujeme, alebo zakopeme podľa rady Vašša do kompostoviska:

„Prípadne z takého dreva vyrobíme biouhoľ, záhradný uhoľ tým, že ho spálime, zalejeme vodou, čím vznikne drevné uhlie, ktoré použijeme na zlepšenie pôdy v záhrade.“


Viac užitočných rád, ako postupujeme v prípade napadnutia našich stromov nebezpečnou hubou, nájdete aj v archíve RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TASR, RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia