Ak uvidíte jedného švába, tak je vysoko pravdepodobné, že sa za ním skrýva až tisíc iných, ktorých ste nevideli. Potvrdil to pre Rádio Regina Západ Ľubomír Vidlička z Ústavu zoológie SAV: „Ľudia majú zafixované, že šváby žijú v špinavom prostredí, ktoré nebolo dlho upratované, ale to nie je celkom pravda, lebo sú bežné v nemocniciach, kde sú sterilné podmienky.“
Šváby 1
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Šváby 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Sami sa ich nezbavíte
Chutí im aj v čistých priestoroch, keďže vďaka svojmu ústrojenstvu šváby dokážu skonzumovať naozaj najrozličnejšie materiály. Pustia sa aj do omietky, do káblov v počítačoch, do papiera či do vlastného trusu, ale veľmi im chutí pivo. Neznášajú však uhorky.
Odborník Ľubomír Vidlička upozorňuje: „Človek doma šváby asi len ťažko odstráni. Hovorí sa, že na jedného videného švába existuje až tisíc nevidených, čiže zabitím jedného švába ste nič nevyriešili. Šváby sú navyše veľmi rýchle.“
Nájdeme ich v odpadových kanalizačných rúrach, v stúpačkách bytových domov, v skrytých miestach pod vaňou, v prasklinách, ale aj v chladničkách. Jednoducho si musíme objednať na ich likvidáciu špecialistov deratizérov a prehnanej chemizácie sa až tak nemusíme obávať: „V súčasnosti sú metódy ich likvidácie omnoho šetrnejšie ako kedysi, čiže to nie je až taký problém.“
Vydržia väčšiu radiáciu
Šváby dokážu prejaviť rôzne charakterové črty, dýchajú cez malé otvory v tele, čiže žijú ďalej aj po oddelení hlavy od tela, keďže sa im tak nepreruší prísun kyslíka. Bez jedla vydržia mesiac a bez vody asi týždeň: „U nás žije v prírode desať druhov švábov, ktoré sú naše domáce a o ktorých ľudia väčšinou ani nevedia. Potom máme dva druhy švábov, ktoré žijú v ľudských príbytkoch a ďalšie dva invázne druhy, ktoré prišli z cudziny a nevedia sa uchytiť v prírode.“
Máme aj svojské endemické druhy švábov, ktoré žijú len na Slovensku. Naši vedci chodia po svete a objavujú ďalšie. Ľubomír Vidlička objavil nové druhý v Ázii v okolí Vietnamu, ale „aj v Južnej Amerike, kde je eldorádo nielen na šváby, ale aj hmyz ako taký. Doteraz bolo opísaných asi milón druhov hmyzu, ale predpokladá sa, že na našej planéte ich žije o mnoho miliónov druhov viac.“
Mnohé šváby prežili aj jadrový výbuch v Hirošime v roku 1945, lebo majú väčšiu odolnosť voči radiačnému žiareniu ako človek, ale teplo vyvinuté pri jadrovom výbuchu neprežijú. Majú u hmyzu nezvyčajnú vlastnosť regenerácie, keď mláďatá švábov dokážu obnoviť stratené časti svojho tela.
Mydlo a voda zabíjajú
Vďaka génom v DNA majú schopnosť detoxikácie využitím enzýmov z ich črevných baktérii. Sú naozaj super všežravcami, keď dokážu zjesť aj naše nechty či vlasy, odpudzujú ich však citrusy a cesnak, prípadne z korenín klinčeky. Ľudové metódy likvidácie odporúčajú švábov postriekať roztokom z mydla a vody. Takýto roztok upchá švábom ich dýchacie póry a vraj sa udusia.
Napriek povedanému sú odborníci, ktorí upozorňujú, že hmyzu v prírode ubúda a je potrebné ho chrániť. Asi však ťažko niekto bude zachraňovať šváby, muchy či komáre. Príjemnejšie sú nám iné druhy, možno neškodné malé lúčne kobylky, ak nie sú premnožené a nezlikvidujú celú našu úrodu na poliach.
Ak sa chcete o šváboch dozvedieť viac, nuž využite archív RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90