Úvod Novinky Tipy z programu
Viete, kde u nás uvidíte stoličku z mamuta? Objavili tam aj neznámu pravekú kultúru
Viete, kde u nás uvidíte stoličku z mamuta? Objavili tam aj neznámu pravekú kultúru

Viete, kde u nás uvidíte stoličku z mamuta? Objavili tam aj neznámu pravekú kultúru

Čaká vás historická kulma, ale aj vydarené miniatúry či legenda o tajomnej chodbe.

Pred desiatkami miliónmi rokov sa na severovýchode Slovenska preháňali v dobe ľadovej mamuty.

mamut-zub-STVR

V Obecnom múzeu v Kurime na Hornom Šariši majú vďaka tomu skutočnú raritu: ľavú spodnú stoličku mamuta severného, o ktorej Jozef Škvarek pre Slovensko v obrazoch dodal: „Takýchto artefaktov sa našlo viac a jeden je vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, ale jednu stoličku môžete vidieť v našom kaštieli.“

Dôkazy z mohylových hrobov

Klasicistický kaštieľ stojí v strede obce. Ide o národnú kultúrnu pamiatku zo začiatku 19. storočia. Kaštieľ slúžil ako letné sídlo grófskeho rodu Szirmayovcov. Po nich majú aj rotundu na neďalekom cintoríne, ktorá podľa Jozefa Škvareka: „Rotunda je vlastne kaplnka a zároveň hrobka Szirmayovcov, kde je pochovaná dcéra majiteľov kaštieľa. Traduje sa legenda, že rotunda je spojená podzemnou chodbou s kaštieľom, ale nikdy sa to nedokázalo.“

nos-Pavol-Remiaš-TASR

Za to Kurima má ešte jedno historické prvenstvo okrem mamutieho zuba. Objavili tu mohylové hroby, o ktorých si mysleli, že patrili starým Slovanom. Po ich preskúmaní však prišiel šok. Mohylové hroby v Kurime sú asi o tri tisíc rokov staršie. Pochádzajú z neskoršej doby kamennej, či z mladšej doby bronzovej. Jozef Škvarek vysvetlil: „V našom chotári robili prieskum 18 mohýl. Päť z nich preskúmal pán profesor Vojtech Budínsky Krička.“

Neznáma praveká kultúra

Tento paleontológ objavil v miestach Blatného vrchu najmenej 18 mohylových násypov a uviedol neznámu pravekú kultúru do európskej literatúry pod názvom Kultúra východoslovenských mohýl. Kaštieľ patrí obci a zriadili tu Obecné múzeum, kde nájdete zub z mamuta a všetko sa v Kurime dozviete. Správca múzea Miroslav Dzama navyše zbierky obohatil o originálne a obdivované makety: „Urobil som makety siedmich našich východoslovenských kostolov a najstaršie budovy v obci Kurima, akými sú mlyn, kostol, rotunda a samotný kaštieľ.“

Miniatúry obdivujú všetci, najmä deti, ktoré sem prichádzajú na návštevu s rodičmi, aby uvideli zub z mamuta. Miroslav Dzama má však v múzeu aj viac prekvapení, keď kamere Slovenska v obrazoch ukázal zlaté kliešte na vlasy: „Dámy si ich nahriali na ohni a potom si nimi kulmovali vlasy.“

Viac si pozrite v našom videu aj o tunajšej čiernej zadymenej keramike či z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: STVR, TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia