Ľudia tisícročia využívali teplo z hospodárskych zvierat na ohrev v zime aj na Slovensku. Pod domami mali chlievy. Odtiaľ stúpalo teplo zo zvierat cez dlážku dovnútra.
Zo snehu aj háčkované
K betlehemským jasličkám s dieťatkom postavil sv. František tiež vola s oslom, aby mu svojím dychom vytvárali teplejšiu pohodu.
Pritom sv. František kázal tak dojímavo, že odvtedy sa po celom svete z Assisi rozniesla tradícia na Vianoce stavať betlehemy s jasličkami.
Tak začali vznikať často aj rozmanité originálne betlehemy a to aj také, ktoré si urobili ľudia zo snehu či ľadu ako známy betlehem vytesaný do snehu pri Rainerovej útulni vo Vysokých Tatrách.
Vysokoškoláčka z Trnavskej univerzity Iveta Kolníková vytvorila dokonca háčkovaný betlehem. Ako o tom informovali Správy STVR, vybrali ho až na medzinárodnú výstavu do Vatikánu priamo organizátori. Iveta Kolníková o tom povedala:
„Odpovedala som na otázky, aké postavy som tam vytvorila, koľko mi to trvalo. Poslala som im fotky a vybrali ma z spomedzi 330 ľudí. Postáv má môj betlehem desať. Je tam svätá rodina Jozef, Mária a Ježiško. Ďalej je tam anjel, Traja králi, ťava, somár a ovca.“
Vo Vatikáne háčkovaný z Trnavy
Vo Vatikáne túto výstavu navštívi okolo stotisíc návštevníkov. Tú tohtoročnú otvoria 8. decembra v sídle katolíckej cirkvi.
Budú tam ešte ďalšie dva betlehemy zo Slovenska od majstrov Ľudovej umeleckej výroby Michala Horníka z Dolných Lovčíc a Jany Majerskej z Novej Bane. Výstava betlehemov bude súčasťou vo Vatikáne jubilejného roka. Iveta Kolníková sa už teší: „Idem ho do Vatikánu osobne vystaviť.“
U nás však máme najznámejší betlehem v Rajeckej Lesnej, kam sa vybrali aj z Rádia Slovensko a oplatí sa tam zájsť s deťmi na výlet, ktorý sa im určite bude páčiť práve počas vianočného obdobia. Trasa je nenáročná a začína od miestneho jazierka v Rajeckých Tepliciach, ako redaktor Ladislav Eliaš vysvetlil:
„Vhodná je pre rodiny s deťmi s miernym stúpaním na začiatku a klesaním na konci. Nájdete tam náučný chodník s ôsmimi panelmi, ktorý vybudovali Lesy Slovenskej republiky.“
Najznámejší slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej postavil majster rezbár Jozef Pekara (1920 – 2005; na snímke dole 80-ročný), ktorý ho začal vyrezávať v roku 1980 po odchode do dôchodku.
Um majstra Pekara
Betlehem zobrazuje dejiny Slovákov a vznikal 15 rokov. Z 200 drevených postáv je väčšina pohyblivých. Po prejdení náučným chodníkom trasa v Rajeckých Tepliciach pokračuje:
„Ocitnete sa pod vyhliadkou a zo Skaliek môžete zísť po zelenej značke na parkovisko oproti kúpalisku v Rajeckých Tepliciach. V neďalekom parku sa nachádza jeden derevený betlehem a o pár kilometrov ďalej v Rajeckej Lesnej nájdete unikátne rezbárske celoživotné dielo Jozefa Pekaru omnoho väčší betlehem. Blízko je aj Mariánske pútnické miesto či Lurdská kaplnka, kde vyviera liečivá voda.“
Je známe, že sv. František úplne vážne kázal aj zvieratám a tie ho počúvali. Dokonca aj vtáci sa nerozleteli, kým im nepožehnal. Raz pri omši pod holým nebom poprosil lastovičky, aby toľko neštebotali, lebo ľudia nepočujú dobre slová jeho kázne.
Lastovičky okamžite zmĺkli, kým omša neskončila. Pokrstený bol ako Ján. Francesco ho volali podľa toho, že otec úspešne obchodoval s Francúzmi. Pochádzal z bohatej rodiny. Ako mladík sa rozhodol na bohatej hostine zasnúbiť s chudobou.
Bosý a bez plášťa
To sa nepáčilo jeho otcovi. Žiadal ho, aby sa zriekol dedičstva. A František všetko, čo pri sebe mal, kade chodil, rozdával chudobným. Okamžite vyplnil otcovu vôľu. Vyzul si topánky. Položil ich pred otca s plášťom so slovami, že odteraz považuje za otca iba Otca na nebesiach a ten mu dá dedičstvo v nebi.
Bosý a bez plášťa opustil otcov dom za svojou vyvolenou - chudobou. Príklad Františka z Assisi pobláznil v tom čase mládež v Taliansku. Do jeho rádu malých bratov sa priam hrnuli.
Regule rádu boli také prísne, že ich pôvodne odmietal schváliť aj vtedajší Svätý otec Inocent III. Terajší Svätý otec (na snímke hore prvý zľava ešte s vtedy žijúcim kardinálom Jozefom Tomkom v Košiciach) pápež si meno František zvolil z úcty k tomuto svätcovi z Assisi.
Podľa príkladu milovníka chudoby sv. Františka vznikol rád chudobných dievčat pod vedením svätej Kláry. František sa zľakol, že sa mladí prestanú sobášiť. Založil preto rád Terciánov pre mužov a ženy, ktorí žijú v manželstvách.
STVR online
Stavanie betlehemu s jasličkami so sochami Ježiška ako dieťatka sa podľa príbehu sv. Františka rozšírilo v 13. storočí okamžite do celého kresťanského sveta a trvá až doteraz, o čom sa dozviete viac aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Rádio Slovensko, STVR - Stanislav Háber