Tradičné vianočné ponožky, do ktorých sa najmä v Amerike schovávajú darčeky, sú ekologickým riešením s nízkou uhlíkovou stopou. Dajú sa používať viackrát a ich likvidácia nezaťažuje životné prostredie.
Čo s odpadom po Vianociach. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Riešenie prináša viacnásobnú radosť
Viacnásobnú radosť môžeme mať aj z inak ekologicky zabalených darčekov. Po sviatkoch máme v mestách po uliciach preplnené kontajnery, čo nie je práve naša dobrá vizitka k životnému prostrediu. Riešením je síce separácia odpadu, ale môžeme na ňu myslieť už aj pri výbere darčeka alebo pri spôsobe jeho zabalenia.
Viacero tipov ponúkla v Rádiu Regina Západ Paulína Hrončeková zo združenia Menej odpadu: „Mnohé e-shopy dnes už využívajú krabice, ktoré sa posielajú viackrát, alebo darčeky zabalené v biodegradovateľných náhradách.“
V nemocnici v meste Redlands v Kalifornii na Vianoce narodené deti dávajú do tradičnej červenej ponožky Santa Klausa už od roku 1930. Takto ich odovzdávajú rodičom. Narodenie v tento čas prináša viacnásobnú radosť rodine.
Riešením môže byť látka
Slovenskí vedci zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vymysleli zasa obaly, ktoré nie sú z plastu, čo sa rozkladá stáročia, ale zo škrobu. Paulína Hrončeková dáva do pozornosti zasa látkové obaly z viacerých dôvodov:„Osobne mám textilné vrecká, do ktorých balím darčeky blízkym už niekoľko rokov po sebe.“
Ak textilné vrecko momentálne doma nemáte, postačí vám aj šatka alebo šál. Iste nik nebude kupovať darček podľa toho, „v čom je zabalený“. Darčeky kupujeme predsa preto, akú urobia radosť obdarovanej osobe.
Medzi darčekmi s ekologickým obalom dominujú knihy. Sú hmotné s príbehmi vyvolávajúcimi v nás emócie a pritom z papiera, ktorý je recyklovateľný.
Alternatíva k hmotnému darčeku je podľa Paulíny Hrončekovej: „Zážitkový poukaz, ktorý si možno užijete spolu s obdarovanou osobou neskôr po Vianociach.“
Prenajať a vysadiť
Samotnú atmosféru Vianoc dopĺňa tradične vyzdobený stromček, ale tiež predstavuje po istom čase odpad. Živý sa dá dnes aj podľa rád Paulíny Hrončekovej zo združenia Menej odpadu: „Prenajať a neskôr po sviatkoch vysadiť“.
Ak ste zástanca umelej náhrady, vyplatí sa, ak ju využívate „viac ako 20 rokov“.
STVR online
Ďalšie užitočné rady, ako sa správať ekologicky už pri vianočnom odpade, nájdete v archíve STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Rádio Regina Západ, TASR, pixabay
25 50 75 90