Ako každý šport, aj cyklistické preteky Tour de France majú svoj špecifický jazyk. Rozumiete mu? Pomôže vám v tom abeceda Tour de France.
Abeceda Tour de France – 1. časť
A ako L´Auto – periodikum, ktoré stojí za vznikom dnes už najprestížnejších cyklistických pretekov. Redakcia L´Auto vytvorila pôvodne Tour de France ako propagačné preteky.
B ako bidon – plastová fľaša na vodu, ktorú zvyknú cyklisti hromadne odhadzovať v určených úsekoch.
C/ Č ako časovka – môže byť individuálna alebo časovka tímu. Ide o časť pretekov, v ktorej cyklisti pretekajú samostatne (alebo v tíme) na čas. Cieľom je v čo najkratšom čase prejsť vymedzenú vzdialenosť.
D ako domestik – pomocník, ktorý podporuje lídra tímu, hlavného špurtéra alebo vrchára. Jeho úlohou je aj chrániť spolujazdcov pred vetrom, nosí im fľaše s nápojmi a naháňa útoky jazdcov. Dlhoročnými domestikmi Petra Sagana sú Maciej Bodnar a Daniel Oss.
E ako echappées – francúzsky výraz pre skupinu cyklistov, ktorí sú v úniku pred pelotónom.
F ako finiš – dojazd do cieľa, koncovka etapy, môže sa začať už kilometer pred cieľom alebo až v posledných desiatkach metrov.
G ako galuska - špeciálna pneumatika na pretekársky bicykel
H ako horská prémia – prémia, o ktorú bojujú pretekári počas horských etáp. Často ide o cyklistov, ktorí nemajú šancu na popredné umiestnenie v celkovej klasifikácii.
Body do klasifikácie o bodkovaný dres sa udeľujú na vrcholoch jednotlivých kategorizovaných stúpaní, pričom ich hodnota závisí od náročnosti.
I ako iontový nápoj – nápoj určený vrcholovým cyklistom, ktorý obsahuje potrebné minerálne látky, uhľohydráty a energiu.
J ako jaune – v preklade žltý – dres pre absolútne víťaza. Historicky najdlhšie v žltom drese bola cyklistická legenda Eddy Merckx. Mal ho na sebe 96 dní.
K ako klasifikácia – na Tour de France sú 4 klasifikácie: o žltý dres, o zelený dres, o bodkovaný dres a klasifikáciou jazdcov do 25 rokov o biely dres.
Abeceda Tour de France má aj svoju druhú časť.