Úvod Novinky Zaujímavosti

Migrácia na Slovensko má stúpajúci trend

Centrum pre výskum etnicity a kultúry realizoval v roku 2020 výskum postojov majoritnej populácie k cudzincom.

Migrácia na Slovensko má stúpajúci trend Zdroj: TASR
Málo ľudí u nás vie, že na Slovensku je už uznaných 13 národnostných menšín. Trvalo u nás žije viac ako 150 tisíc cudzincov. V porovnaní s rokom 2010 výskum CVEK ukázal, že počet cudzincov u nás sa viac ako zdvojnásobil.

 
migracia-narasta Zdroj: TASR

Kontakty výrazne pomáhajú

Zaujímavé je, že viac ako tretina oslovených uviedlo, že neprichádza do kontaktu s cudzincami. Ak s nimi máme pravidelné kontakty, vnímame ich lepšie. Prekážajú nám tí, ktorí sa od nás príliš odlišujú. Teda tí z kultúrne vzdialenejších krajín.

Ako na Slovensku vnímame cudzincov Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Ľudia vedia, že cudzinci prichádzajú na miesta, o ktoré Slováci nemajú záujem. Aj tak ich vnímajú z pohľadu, že im kradnú pracovné pozície. Registrujú však pracovníkov, ktorí sem prichádzajú si len zarobiť.

Väzby zvyšujú integráciu

CVEK konštatuje, že migrácia bola, je a bude. Preč sú časy zavretých hraníc ako za komunizmu. Základ je byť solidárni s tými, ktorí utekajú pred prenasledovaním. Platí, že o začleňovaní ako integrácia prebieha máme stále málo informácií.

VyskumCudzincov.jpg Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Nemusíme za nich robiť všetko, ale mali by sme vytvárať podmienky, aby sa mohli stať súčasťou spoločnosti. Znamená to možnosť vytvárať vzťahy. Deti, aby mohli chodiť do škôl. A vytvárali sa susedské a priateľské väzby.

Migrácia dnes už nie je len utečenectvo. Hovoríme už o nových ekonomických a pracovných aspektoch. Je vysoko pravdepodobné, že ak sa vo svete nič zlé neprihodí, ekonomická migrácia na Slovensko sa bude naďalej zvyšovať.


Foto: TASR, RTVS - Stanislav Háber

25 50 75 90