Situáciu v podstate riadi známy COVID automat podľa farby okresu, v akom sa dané kúpalisko nachádza. Kúpaliská sa otvárajú od 15. júna. Jednoducho si to môžeme znázorniť v prehľadnom výpočte:
212106100820;babinska;opatrenia
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
- v bordovom okrese je to 6 zákazníkov
- v ružových a červených 10 zákazníkov
- v oranžových je povolených 30 percent kapacity prevádzky
- v žltých 50 percent kapacity prevádzky
- zelené okresy sú bez obmedzení
V interiéroch kúpalísk je potrebné mať prekryté horné dýchacie cesty v spoločných priestoroch ako napr. v šatniach. V prípade ružových a horších okresoch treba mať na tvári respirátor. V oranžových a lepších stačí rúško alebo šatka.
V bazéne bez rúška
Pre vonkajšie kúpaliská podľa aktuálne platnej vyhlášky platí, že horné dýchacie cesty majú byť prekryté iba v ružových a horších okresoch, ak sa v exteriéry od cudzích ľudí nachádzate menej ako 5 metrov.
V oranžových a lepších okresoch rúška v exteriéry nosiť netreba, aj keď prekrytie nosa a úst odporúčame najmä, ak ste v blízkosti cudzích ľudí, napríklad v rade na občerstvenie či v okolí bazéna. V samotnom bazéne sa, samozrejme, rúško nenosí, keďže plávanie je výkon športu.
Bez pitných fontánok
Na kúpaliskách nesmú byť v prevádzke pitné fontánky. Hygienické zariadenia musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami. Rovnako ide o povinnosť častejšie ich čistiť a dezinfikovať priestory a dotykové plochy.
Vo všetkých okresoch sa pre vstup do vnútorných priestorov prevádzok aquaparkov vyžaduje negatívny antigénový test, ktorý nie je starší ako 24 hodín; alebo PCR test; alebo Lamb test nie starší ako 72 hodín. Nepotrebujú ich len deti do 10 rokov.
Ako je to s kvalitou vody
Počas kúpacej sezóny sa odoberajú a analyzujú vzorky vody. Spravidla musí byť odobraná jedna vzorka pred začatím kúpacej sezóny. Najmenej 4 vzorky za jednu kúpaciu sezónu. Monitorovanie sa vykonáva najneskôr do 4 dní odo dňa určeného v programe monitorovania. Odborníci sa zameriavajú najmä na mikrobiologickú a biologickú kvalitu.
Zisťuje sa prítomnosť indikátorov fekálneho znečistenia a premnoženie siníc. Kontroluje sa tiež:
- znečistenie odpadmi
- prírodné znečistenie
- výskyt makrorias a fytoplaktónu
Dôležité ukazovatele znečistenia
Rozsah a frekvencia monitorovania sú síce stanovené platnými predpismi, Regionálny úrad verejného zdravotníctva môže však v závislosti od miestnych podmienok a epidemiologickej situácie rozsah a početnosť kontroly rozšíriť. A to aj o ďalšie ukazovatele, ktoré by mohli indikovať kontamináciu a riziko ohrozenia zdravia kúpajúcich sa.
Do hodnotenia podľa požiadaviek Európskej komisie, sa zohľadňujú dva mikrobiologické ukazovatele E.coli a črevné enterokoky. Tie indikujú znečistenie pochádzajúce z komunálnych odpadových vôd alebo z fekálií zvierat.
Foto: RTVS - Stanislav Háber