Dunaj je podľa slov námorníka veľmi silná rieka. Chodí na Dunaj pravidelne a veľmi často v každom ročnom období, aj v zime:
„Žiaľ, Dunaj v poslednom čase ľadu v zime nemá. Ten pôžitok, že odhŕňate ľad a máte loď zamrznutú, sa vytráca."
102106290822;hosť DRS;Jaroslav Coplak
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Občas sa sila Dunaja prejavuje aj u nás poriadne viditeľne:
„Keď je príliš veľa vody. Napr. ak sa topia ľadovce v Alpách, keď je hodne snehu, tak vtedy s Dunajom nie sú žarty. Napokon, vieme sami spred pár rokov."
Aj vietor ženie vlny
Vtedy v roku 2013 Dunaj vystrašil obrovskou vodou celé hlavné mesto Bratislavu a protipovodňové zábrany sa zrazu ukázali ako veľmi užitočné stavby:
„Okrem toho aj silný vietor môže narobiť šarapatu. Ak fúka z juhovýchodu, tak ide proti prúdu a vlny ešte dvíha."
Dve moria jednou plavbou
Dunaj je európsky veľtok. Spája dve moria Čierne so Severným morom cez dunajskú vodnú cestu Dunaj - Mohan - Rýn. Jaroslav Coplák vysvetľuje:
„Lodičky môžu plávať teoreticky z jedného mora do druhého. Prakticky je to trošku zložitejšie, lebo na mori plávajú väčšie a na riekach menšie lode, ale je to možné."
Aprílový vtip a otcov sen
Ako príklad bizarných plavidiel, Jaroslav Coplák spomínal na plavbu z roku 1968 na lodi, ktorá bola hlbšia ako dlhšia:
„Predstavte si loď 1,8 metra dlhú. Jeden americký letec kedysi v roku 1968 plával na takej lodičke cez Atlantik. Lodičku nazval April fool - aprílový vtip. O 20 rokov by mal byť múdrejší, tak si povedal, že tú plavbu zopakuje opačným smerom z Ameriky do Európy a lodička bola ešte menšia asi o 10 centimetrov a nazval ju Otcov sen."
Na kajaku sto dní
Spomínal aj ďalšie úžasné plavby, keď niekoľko ľudí preplávalo oceán na kajaku:
„Ak plávate na kajaku sto a viac dní, tak to je nevídaný výkon. Je to neuveriteľne náročné."
Rovnako si Jaroslav Coplák myslí, že súčasná pandémia riadne potrápila námorníkov na celom svete, Slovensko nevynímajúc:
„Námorníci sú tak vyťažení, že nemajú čas. Vlastníci a prevádzkovatelia lodí sa snažia vyžmýkať z ľudí, čo najviac. V tejto covidovej dobe okolo 200 tisíc námorníkov čakalo na nalodenie a na vylodenie na vystriedanie. Obvykle boli pravidelné turnusy. Boli ste povedzme štyri mesiace na lodi a potom dva mesiace doma. Poznám prípad, keď bol teraz jeden náš kolega desať a pol mesiaca bez vystriedania. Čiže takmer rok uviazol na lodi a je to ešte stále veľký problém."
Ako každého námorníka aj Jaroslava Copláka mrzí, že si nevážime vodu:
„Dunaj si zaslúži našu väčšiu pozornosť. Vidíme v ňom množstvá odpadov, ktoré nemajú čo vo vode hľadať."Foto: RTVS - Stanislav Háber
25 50 75 90