Našu najväčšiu zásobáreň pitnej vody na Žitnom ostrove na Slovensku, ale aj v širokom okolí, sa snažia vedci chrániť pred prudkými klimatickými zmenami.
RTVS prináša najnovšie informácie z rôznych aj odborných oblastí. V rámci projektu siedmich krajín: Maďarsko, Poľsko, Chorvátsko, Nemecko a Slovensko s názvom Deepwater sa snažia odborníci o zadržiavanie nadbytočnej vody v krajine počas nadmerných zrážok a jej následné využitie.
vypočuj Žitný ostrov;voda;1 cast
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ide tiež o dopĺňanie zásob podzemných vôd. S mikrofónom Mária Babinská z Rádia Regina Západ bola na Žitnom ostrove spolu s odborníkmi z Výskumného ústavu vodného hospodárstva a zo Slovenskej technickej univerzity.
Bez využitia do Čierneho mora
Najskôr oslovila profesora Ing. Andreja Šoltésza, PhD. zo Stavebnej fakulty:
„Na kanáloch, ktoré boli kedysi budované ako odvodňovacie, sa vybudovali stavidlá alebo teda zádržné opatrenia, ktoré umožňujú, aby sa hladina v nich zvýšila."
Má to zmysel, lebo ako zdôraznil pán profesor z katedry hydrotechniky táto voda by inak odtekala bez využitia do Čierneho mora. V čase klimatických zmien a dlhých období sucha je ju možné využiť na poľnohospodárske účely. Profesor Andrej Šoltész vysvetľuje:
„Preferuje sa tak druhá možná funkcia odvodňovacích kanálov a to je zavlažovací efekt."
Vypočuj Žitný ostrov;voda;2 cast
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V projekte ide o dopĺňanie zásob podzemných vôd. V skratke sa tomu hovorí MAR, čiže Managed Aquifer Recharge. Vysvetľuje RNDr. Andrea Vranovská, PhD. Z Výskumného ústavu vodného hospodárstva:
„Ide o filtráciu vôd z povrchových vôd z rôznych útvarov, či už tečúcich alebo rôznych retenčných nádrží. Cieľom filtrácie zadržiavania vôd do podzemných vôd je nadlepšiť zásoby podzemných vôd tak, aby boli využiteľné v časoch, keď je ich nedostatok, čiže v období sucha. To je jedno z adaptačných opatrení na zmenu klímy, ktorú momentálne cítime všetci."
Zadržať a využívať
Žitný ostrov je charakterizovaný štrkmi, pieskami, pórovitými horninami a teda je vhodným prostredím pre projekt. Andrea Vranovská informácie dopĺňa:
„Nachádza sa tu kanálová sústava, kde vieme regulovať odtok vody v kanáloch a teda vlastne určitým spôsobom zabezpečiť zadržanie vody v kanáloch pomocou stavidiel, čiže zadržíme vodu a vytvoríme retenčnú nádrž, ktorá je jedným z typov týchto MAR riešení."
Bohatstvo spodných kanálov
Tak sa darí vodu využívať pre poľnohospodárstvo. Farmy a družstvá majú väčšinou pásové zavlažovače dlhé okolo 300 metrov, ktoré dokážu už jedným zavlažiť plochu až 2,5 hektára.
Na to potrebuje zavlažovač prítok zhruba 8 litrov vody za sekundu. Profesor Andrej Šoltész pripomína, že aj v dnešnom čase extrémnych klimatických zmien:
„Prítoky v kanáloch Žitného ostrova to bohato zvládajú."
Výsledkom projektu Deepwater teda bude lepšie využívaná voda v prostredí Žitného ostrova. Každé obrana pred klimatickými zmenami je v dnešnej dobe dôležitá.
25 50 75 90