Úvod Novinky Zaujímavosti

Čo je to osobný bankrot? Právnička radí, ako sa v tejto situácii zachovať

Nezvládate platiť svoje dlhy a máte na krku exekúciu? Je dosť možné, že ste sa ocitli na prahu osobného bankrotu. Existuje niekoľko možností, ako sa s takouto situáciou vysporiadať.

Čo je to osobný bankrot? Právnička radí, ako sa v tejto situácii zachovať Zdroj: TASR

Najprv však musíme vedieť, kedy sme sa dostali do bodu fyzického konkurzu, hovorovo označovaného ako osobný bankrot.

„Stane sa to vtedy, keď už naozaj nemáte možnosti a neviete z čoho budete platiť dlhy," vraví JUDr. Zuzana Kubovičová, riaditeľka Centra právnej pomoci (CPP).

Osobný bankrot a podmienky

Ak hovoríme o osobnom bankrote, máme na mysli verejný konkurz fyzickej osoby. A ten má svoje podmienky.

Tie najhlavnejšie sú:

  • prebiehajúca exekúcia minimálne rok
  • poctivý zámer (niečo, čo bude po dobu 6 rokov skúmané)
  • podpísaná zmluva s CCP o pôžičke na 500 eur pre správcu
  • centrum hlavných záujmov na Slovensku

Viac sa o konkrétnych bodoch dozviete v Dámskom klube z 24. septembra, ktorý je už aj v našom televíznom archíve. Konkrétna diskusia o osobnom bankrote začína v čase 1:00:42.

Povinnosti dlžníka

Ak už fyzický konkurz vyhlásime, neznamená to, že len zbavujeme všetkých dlhov. Vyplývajú nám z neho aj určité povinnosti.

Pečie celé Slovensko mobilný banner

„Osobný bankrot má dve možnosti: jedna je konkurz, druhá splátkový kalendár. Konkurz je pre tých, ktorí už nemajú inú možnosť. Správca im celý majetok speňaží a prídu o všetko prídu."

„Nemáte však už žiadne povinnosti splátky, ale je potrebné preukázať poctivý zámer. Teda snažiť sa zamestnať, vyplácať všetky povinné platby a pod.," vraví JUDr. Zuzana Kubovičová.

„Splátkový kalendár je zase o tom, keď si chce človek ponechať svoj majetok. A z toho už vyplývajú nejaké povinnosti."

„Pri tejto možnosti naše centrum neplatí správcu, platí si ho dlžník sám. Zároveň platí sudcom určenú sumu pod dobu piatich rokov," dodáva riaditeľka CPP.

Kedy hrozí väzenie?

Sama však zároveň upozorňuje, že pokiaľ sa niekto snaží v takomto prípade povedzme prepísať svoj majetok, pohybuje sa na veľmi tenkom ľade.

„Ide totiž o odporovateľnosť právneho úkonu, čo je trestný čin. Jedna z možností je takýmto spôsobom človeka dostať aj do väzenia," dodáva na záver JUDr. Zuzana Kubovičová.

Pokiaľ vás téma zaujala, veľa podobných nájdete každý deň v populárnej relácii Dámsky klub, ktorý vysielame každý pracovný deň vždy od 12:20 h. na Jednotke.

V prípade, že ste nestihli premiéru, môžete si reláciu pozrieť na našej webstránke v repríze z archívu.

FOTO: TASR

25 50 75 90