Kapušiansky hrad postavili na dôležitej križovatke ciest na severovýchode Slovenska a dodnes je na skok z cestnej spojnice z Prešova do Bardejova smerom do Poľska.
Od futbalového ihriska v Kapušanoch vedie cesta na kopec Zámčisko.
Odtiaľ sa turisti vyberajú na svižnú zhruba hodinovú túru k zrúcaninám hradu, o ktorom osude rozhodol v 18. storočí vtedajší parlament – uhorský snem v roku 1715 vydal príkaz hrad vypáliť.
Takýto smutný osud postihol mohutnú stavbu z jedného dôvodu:
„Aby sa hrad nestal centrom protihabsburgského povstania.“
Tak odôvodnil uhorský snem podpaľačský rozsudok nad monumentálnou stavbou, ktorá tu stojí od 13. storočia, kedy sa prvýkrát v historických listinách spomína v roku 1249.
Takmer za päťsto rokov praktickej existencie, kedy bol živým miestom ako sídlo šľachtických pánov, sa popri jeho múroch stali všakovaké historické udalosti.
Najprv ochrana, potom hrozba
V druhej polovici 16. storočia slúžil aj ako bezpečné miesto pred tureckým nebezpečenstvom.
Potom hrad naháňal strach Habsburgovcom, keď ho obsadil vodca Kurucov Imrich Tököly (1686) a vojská Františka II. Rákocziho hrad dokonca v roku 1709 zapálili, aby ho nakoniec vypálili z rozhodnutia parlamentu.
Kapušiansky hrad je dnes národnou kultúrnou pamiatkou, ktorú sa snažia posledné roky obnovovať aj mnohí dobrovoľníci.Každý rok tu vystupuje známy Spolok Šarišských šermiarov SARUS, konajú sa tu už tradičné akcie ako hradné slávnosti Návrat rytierov.
Kapušianske kultúrne leto
Ďalej vystúpenia Divadla na doske, či Noc na Kapušianskom hrade v réžii Turistického klubu Jantár a najmä vychádzky, ktoré organizujú odborníci Štátnej ochrany prírody a krajiny z Prešova.
„Popri konzervačných prácach sa nám podarili aj archeologické nálezy.“
Teší sa Martin Sárossy, ktorý je predsedom občianskeho združenia Rákociho cesta a to sa tiež posledné roky zaoberalo obnovou hradu.
Výstup na hrad vedie totiž od parkoviska za futbalovým ihriskom do lesa s tretím stupňom ochrany prírody, pričom turistická cesta vedie aj cez piaty stupeň ochrany s unikátnymi biotopmi.
Nesmú sa tu zbierať lesné plody, ani kvety a návštevníci sa môžu pohybovať len po vyznačených trasách.
Vrcholom Kapušianskeho kultúrneho leta sú folklórne dni.
Návštevníci ocenia rad podujatí od prehliadok hradu, kedy môžu obdivovať aj razenie mincí, ochutnať stredovekú kuchyňu, ale prebiehajú tu aj ukážky kováčskeho, či hrnčiarskeho umenia.
Viac informácií o Kapušanoch, jeho hrade, či obyvateľoch nájdete v archíve RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90