Úvod Novinky Zaujímavosti

Nie ste náhodou aj vy obeťou ďalšej drsnej formy diskriminácie?

Vierovyznanie, farba pleti, sexuálna orientácia či pôvod. Tieto formy diskriminácie už poznáme. Ale čo krása a vzhľad?

Nie ste náhodou aj vy obeťou ďalšej drsnej formy diskriminácie? Zdroj: shutterstock

„Lookizmus“ je forma diskriminácie na základe krásy, atraktivity a sexuálneho kapitálu,“ povedal Zuzane Líškovej vo vysielaní Rádia_FM sociológ Roman Ďzambazovič.

402301247772zl;lookizmus Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Názov je odvodený od anglického slova look, teda vyzerať. Aj lookizmus , podobne ako iné formy diskriminácie, plodí nespravodlivosť a výraznú podobu nerovnosti.

Ako je to s krásou? Často sa o nej hovorí, že sa rodí v očiach pozorovateľa a je subjektívna. Vnímanie krásy sa vníma aj v čase medzi kultúrami, spoločenstvami či pohlaviami .

Krása a inteligencia. Môžu a nemusia ísť ruka v ruke

Z hľadiska evolučnej biológie sú lesklé vlasy a hladká pleť symbolmi zdravia, ale aj sociálny status a krása je kľúčom k úspechu. Počuli ste o slovnom spojení „beauty premium“?

„Krásni ľudia sú zvýhodnení u zamestnávateľov. Výskumy zistili, že pre zamestnávateľa sa oplatí prijať atraktívnejšieho zamestnanca, pretože bude produktívnejší,“ doplnil sociológ.

Predpokladá sa, že úspešnejší bude atraktívny realitný maklér , alebo atraktívnejšia učiteľka, ku ktorej sa študenti skôr prihlásia na kurz.

V súčasnosti sa o kráse veľa diskutuje aj v súvislosti so sociálnymi sieťami, ktoré neraz ponúkajú prikrášlenú realitu. Krása však nemusí ísť ruka v ruke s inteligenciou.

Vedeli by ste odpovedať na otázku, na koho sú z hľadiska krásy kladené vyššie nároky? Vypočujte si kompletnú výpoveď sociológa .

25 50 75 90