Najmenej navštevovaný, najvýchodnejší, jediné miesto na Slovensku, ktoré je domovom zubra hrivnatého.
To je Národný park Poloniny rozprestierajúci sa nielen na území Slovenska, ale aj Poľska a Ukrajiny. Prečo sa ho oplatí navštíviť?
8 zaujímavostí o Národnom parku Poloniny
Zdroj: Patrik Paulínyi
Národný park Poloniny - konkrétne prales v NPR Stužica navštívil aj dokumentarista a fotograf Patrik Paulínyi.(Zdroj foto: IG Patrik Paulínyi)
- Od roku 1998 sa NP Poloniny hrdí Európsky diplomom – prestížnym medzinárodným ocenením pre výnimočné oblasti Európy.
- Stužica, Havešová a Rožok - tri pralesy zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO sa nachádzajú na území Národného parku Poloniny.
- Najvyššie buky na svete nájdete práve v Národnej prírodnej rezervácii Havešová – buky tú majú výšku kmeňa až 58 metrov (čo je najväčšia výška bukov v celosvetovom meradle).
- Návrat do histórie zažijete pri turistike cez Stužicu – tento najväčší komplex bukového pralesa u nás odhalí, ako vyzerali lesy v minulosti. Žijú tu listnatí „matuzalemovia“ – buky, ktorých vek je 220 – 250 rokov.
- Zubor hrivnatý – najväčší suchozemský európsky cicavec v počte kusov niečo cez 70 má domov v lesoch Národného parku Poloniny. Nikde inde na Slovensku ho nenájdete.
- Úplná tma a Mliečna dráha ako na dlani – to sú žolíky Parku tmavej oblohy Poloniny na hranici s Poľskom a Ukrajinou. Ide o najtmavšiu oblasť Slovenska, z ktorej vidíte Mliečnu dráhu s tisíckami hviezd aj bez ďalekohľadu.
- Národný park Poloniny je súčasťou prvej trilaterálnej biosférickej rezervácie na svete – ide o rezerváciu, ktorá sa rozprestiera na území troch štátov: Slovenska, Poľska a Ukrajiny.
- Ako uvádza portál venovaný Národnému parku Poloniny je tu niekoľko náučných i turistických chodníkov, cyklotrasy, turistické atrakcie ako Beskydský panteón, najväčšia slovenská vodná nádrž na pitnú vodu Starina, najvyššie položený cintorín z 1. svetovej vojny, či najväčší slovenský prales v spomínanej Národnej prírodnej rezervácii Stužica.
25 50 75 90