Škótsky spisovateľ Robert Louis Stevenson sa preslávil v 19. storočí viacerými dielami, ktoré sú už klasikou.
Hororový príbeh Podivný prípad Dr. Jekylla a pána Hyda z roku 1886 sa stal predlohou inscenácie režisérky Lucie Mihálovej. Uvádzajú ju na javisku CO krytu v bratislavskom Divadle Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH).
Strach z vlastnej temnoty
Po premiére 22. apríla uvidia diváci podľa PR manažérky Dany Freyerovej inscenáciu Jekyll & Hyde od 25. apríla.
V hlavnej úlohe a v celom diele účinkuje iba jeden herec Marek Koleno, ktorý je ušľachtilým Jekyllom, i desivým Hydeom, ale zároveň aj postavami Carewom, Poolom, či Lanyonom a ďalšími.
Ako vysvetlila režisérka a autorka Lucia Mihálová, monodráma využíva princípy foley art, čo je umenie vytvárania ruchov a zvukov a je adresovaná mladým:
„Vo svojej adaptácii som sa zamerala na boj s pokušením. Prirodzene sa nám otvorila téma závislostí. Doktor Jekyll sa nestal závislým len na podivnom elixíre, ale najmä na tom, že mohol byť niekým iným - pánom Hydeom.“
Človek blúdi a hľadá
Podľa názoru režisérky prechádzajú mladí často podobnými pocitmi, keďže snaha o dokonalosť a strach z vlastnej temnoty nie sú len témou z čias viktoriánskeho Londýna:
„Mladí ľudia sa dostávajú do rôznych pokušení. Veríme, že majú viac pevnej vôle ako doktor Jekyll. Keď hovoríme o závislosti a odolávaní pokušeniu, nehovoríme len o omamných látkach, ale aj o toxických vzťahoch a falošných identitách v online priestore.
Všetko má spoločného menovateľa, a tým je človek, ktorý si nedokáže nájsť vo svete miesto, blúdi, hľadá, a nakoniec robí všetko pre to, aby nemusel čeliť realite.“
Hru uvádza DPOH v priestoroch CO krytu, keďže tento divadelný priestor pripomína temnú atmosféru ľudskej mysle.
25 50 75 90