Slovak Press Photo otvára vo štvrtok 15. júna v Bratislave výstavu Vizualizácia klimatickej krízy, ktorá poteší priaznivcov fotografie s tematikou ochrany životného prostredia a klimatických zmien.
Projekt sa začal v minulom roku a pokračuje vo vzdelávaní fotografov z krajín V4. Vrcholí výstavou inštalovanou na Vajanského nábreží.
Zmeny na plániach a nížinách
Ako informovala riaditeľka súťaže novinárskej fotografie Jana Garvoldtová, na vernisáži sa zúčastnia všetci autori a Kadir van Lohnizen, ktorý bol jedným zo školiteľov:
„Výstava sa venuje téme klimatická kríza v strednej Európe, ktorú podporil Vyšehradský fond.“
Šéfka Slovak Press Photo dodala, že s veľkým projektom Vizualizácia klimatickej krízy súvisí aj úprava pravidiel 12. ročníka súťaže, v ktorom pre krajiny V4 a Ukrajinu otvorili ďalšiu kategóriu Príroda a životné prostredie.
Vzdelávanie v rámci projektu Vizualizácia klimatickej krízy pokračuje, do Bratislavy prišlo 11 fotografov z krajín V4. Počas dvoch dní absolvovali „comeback session“ a vo štvrtok otvoria výstavu, na ktorej svoje práce prezentuje aj nezávislý maďarský fotograf Zsolt Balázs – minuloročný finalista Slovak Press Photo.
V dlhodobom fotografickom projekte sa zameriava na maďarské pláne a nížiny a na vplyv klimatickej zmeny na túto oblasť, najviac ohrozenú vývojom klimatickej krízy.
Balász zvíťazil aj v Hungarian Press Photo v kategórii príroda:
„Tiež sa zaoberám tým, ako to vplýva na ľudí, ktorí v tejto oblasti nie sú tak dotknutí politikou či ekonomikou. Je veľmi dôležité, aby sa fotografi zúčastňovali na takýchto súťažiach, snažili sa prerozprávať rôzne príbehy prostredníctvom svojich fotografií, a aby to bolo nezávislé.“
Spolu s ním prezentujú práce Jana Hunterová, Tomek Stabinski, Diana Takacsova, Rafal Siderski, András Zoltai, Judit Ruprech, Kinga Wrona, Tomáš Predajňa, Márton Kállai a Tomáš Hrivňák, minuloročný víťaz osobitnej kategórie Slovak Press Photo.
Mladé talenty na scéne
Hrivňák ako Mladý talent získal Grant Bratislavy 2022, ktorý patril téme mesto s kvalitným verejným priestorom, pričom dodal:
„V Bratislave žijem necelý rok, mám čerstvé oči na rozoznávanie toho, čo považujem za príjemné zmeny a čo by potrebovalo vylepšiť.“
Tento fotograf využil štipendium na „fotografické štúdium“ toho, ako ľudia používajú verejný priestor a ako je budovaný, aby sa v ňom cítili lepšie.
RTVS online
25 50 75 90