Výstavou V meste Betleme..., ktorú Stredoslovenské múzeum (SSM) v Banskej Bystrici sprístupní v Thurzovom dome 9. novembra o 16.00 h, sa uzatvára dlhodobá vedecko-výskumná úloha betlehemov v zbierkach SSM.
Cesta za poznaním
Ide o autorskú výstavu kurátoriek múzea Jany Koltonovej a Vladimíry Luptákovej a návštevníci sa o tradícii a histórii betlehemov na Slovensku dozvedia viac aj prostredníctvom rôznych podujatí.
Manažérka SSM Dana Kurtíková informovala:
„Vďaka bohatej ponuke plánovaných komentovaných prehliadok či množstva výchovno-vzdelávacích programov spĺňa všetky predpoklady na to, aby cestu za poznaním našli do SSM materské, základné a stredné školy.“
Návštevníci sa dozvedia aj to, že tradícia vianočných betlehemov sa rozšírila vďaka sv. Františkovi z Assisi, ktorý na Štedrý deň v roku 1223 pripravil v jaskyni v talianskom Grecciu namiesto oltára jasle, do ktorých uložil živé dieťa.
Podľa etnologičky SSM Jany Koltonovej:
„Betlehemy a betlehemské hry zobrazujú biblický príbeh o narodení Ježiša Krista a sú symbolom Vianoc. Ich výroba bola pre mnohých ľudí celoživotnou záľubou. Ľudové majstrovstvo sa vo svojej bohatej rozmanitosti dostávalo v posledných rokoch 18. storočia a plne sa rozvinulo na prelome 19. a 20. storočia. Pretrváva i v 21. storočí a v našom regióne sa stalo neoddeliteľnou súčasťou ľudového výtvarného prejavu.“
Betlehemy z rôznych materiálov
V zbierkach SSM sa nachádza 21 betlehemov z rôznych materiálov. Svoje miesto na výstave majú aj tie unikátne, ku ktorým patrí jeden z najstarších „tajovských“ betlehemov zakúpený do múzea v roku 1909.
Výstava potrvá do 4. februára 2024 a pre návštevníkov bude v decembri pripravený aj predajný katalóg s názvom Betlehemy v zbierkach SSM.
RTVS online
Po jej ukončení niektoré betlehemy súčasných výrobcov uvoľnia na predaj.
25 50 75 90