Autorskú tvorbu pre deti v socialistickom Československu ukazuje výstava s názvom Deťom na mieru.
Umeleckopriemyselné exponáty
Otvorili ju v sídelnej budove Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave, ktoré výstavu pripravilo v spolupráci s Umeleckopriemyselným múzeom v Prahe.
Predstavuje tvorbu dvadsiatich významných českých a slovenských výtvarníkov, návrhárov z oblasti nábytkového dizajnu, hračiek a úžitkovej grafiky pre deti predškolského a mladšieho školského veku.
Kurátorka výstavy Lucie Skřivánková vysvetlila:
„Zaoberali sa tvorbou pre deti tak, aby im ju tzv. ušili na mieru - počítali s detskou ergonómiou, farebnosťou, tvorili predmety tak, aby boli pre deti príjemné.“
Prototypy nábytkov
Mnohé z vystavených prác, predovšetkým drevené a textilné hračky a nábytkové zostavy, uvidia návštevníci po prvý raz, pretože sa zachovali len v podobe prototypov a do sériovej výroby sa nikdy nedostali.
Kurátorka dodala:
„Znárodnená výroba nedokázala adekvátne reagovať na želania a potreby zákazníkov. Kvalitné a zaujímavé návrhy, šité 'na mieru deťom', zostali v šuplíkoch dizajnérov alebo výskumných inštitúcií. V lepšom prípade sa na základe vybraných vyrábali limitované série pre jasle a materské školy.“
Výstava je členená do troch hlavných okruhov - detský nábytok, hračky a knižná grafika pre deti.
Inšpirácie boli už vtedy
V druhej skupine exponátov nájdu obdivovatelia hračiek aj tie plastové, či hračky z produkcie českého a slovenského ÚLUV-u/ ÚĽUV-u.
Pozornosť pritiahnu tiež papierové vystrihovačky a detské knihy.
Autori výstavy k tomu dodali:
„Tie sa síce dali bežne kúpiť v obchodoch, ale ich dizajn je natoľko výnimočný, že by bez nich nebolo možné československú tvorbu pre deti v 50. až 80. rokoch 20. storočia prezentovať.“
Jadro výstavy tvoria exponáty zo zbierok Umeleckopriemyselného múzea v Prahe. Doplnené sú o ukážky tvorby vybraných autorov z iných múzeí a súkromných zbierok z Českej republiky a zo Slovenska.
RTVS online
Výstava v Harmincovej sieni na prvom poschodí sídelnej budovy SNM potrvá do 29. februára 2024.
25 50 75 90