Úvod Novinky Zaujímavosti

Prvý útok sršňa ázijského sa očakáva z juhu. Už je v Maďarsku a aj Česku

Nebezpečného hmyzieho predátora majú aj v Rakúsku, takže Slovensko je v priamom ohrození.

Prvý útok sršňa ázijského sa očakáva z juhu. Už je v Maďarsku a aj Česku

Česko hlásilo prvý výskyt sršňa ázijského (vespa velutina nigrithorax) už 6. októbra 2023 v Plzni.

Je už aj v Rakúsku

Podľa hlásení odborníkov sa nachádza tento hmyzí superškodca sršeň ázijský aj v Rakúsku, takže Slovensko je už takmer v obkľúčení susedných štátov, ktoré nebezpečného hmyzieho predátora evidujú.

Včelár z Mojmíroviec Marcel Polička pre Farmársku revue dodal:

„My, včelári v okolí Nitry, sme prví ohrození, keďže výskyt sršňa ázijského hlásia aj z maďarského Győru.“

O tom, že k nám sršeň ázijský príde, prvýkrát Farmárska revue informovala už v roku 2022, kedy našich odborníkov školili na ich likvidáciu vo Francúzsku.

Práve tu sršeň ázijský napáchal obrovské škody na včelstvách a svojou rýchlou pažravosťou sa rozšíril do ďalších západoeurópskych krajín, kde s ním aktívne bojujú.

Ak sme ešte sršňa ázijského u nás nenašli, neznamená to, že ho tu už nemáme.

Kráľovná prvá odchová robotnice

lapač-sršňov-RTVS

Viac sa dozvieme onedlho, keď podľa Ľubomíra Drgáňa z Trstenej do mesiaca teploty u nás stúpnu:

„Pri teplote nad 13 stupňov Celzia sa prvá z hibernácie prebudí kráľovná sršňa ázijského, ktorá vytvorí primárne hniezdo a odchová prvé robotnice.“

„Ak ju dokážeme chytiť, máme prírodu na časti Slovenska čistú.“

„Ak to neurobíme, čaká nás katastrofa, a pritom stačí tak málo, iba nastaviť pasce.“

Vyvážame tam, kde ich potrebujú

srsen_hornet_azijky_asian_Wikimedia_Gilles San Martin.jpg

Keďže je Ľubomír Drgáň včelár, začal pasce sám za dva mesiace vyrábať tak úspešne, že hoci sa ešte sršeň ázijský u nás nepotvrdil, pasce vyváža:

„Od nás odchádzajú zásielky do Holandska, Belgicka, Nemecka, Francúzska, kde si ich od nás žiadajú.“

Výrobu pascí na sršňa ázijského dokáže Ľubomír Drgáň rýchlo vylepšovať vďaka tomu, že na výrobu pascí využíva progresívnu technológiu 3D tlačiarní:

„Dokážeme po konzultáciách s včelármi pasce meniť a prispôsobovať novým požiadavkám, aby sme sršňa ázijského dokázali maximálne chytiť.“

Marcel Polička a pasce

Marcel-Polička-pasce-RTVS

Včelár z prvej línie juhu Slovenska Marcel Polička z Mojmíroviec si myslí:

„Je na každom včelárovi, čo spraví, či si zvolí pasce, alebo bude pozorovať svoje úle. Podstatné je, aby sme vedeli sršňa ázijského nájsť, aby sa nám nestalo, že tu budeme mať desiatky, stovky, tisíce škodlivých hniezd.“

Pascí je viac druhov. Dajú sa trebárs umiestniť na úle v sedemdecových pohároch, v ktorých je návnada v hubke na riad a dnu síce vojde aj iní hmyz, ale dokáže vyjsť, kým sršeň ázijský už nie.

Tieto pasce sa dajú namontovať aj na úlie letáče a pritom v tejto letáčovej pasci opäť uviaznu len sršne ázijské, ktoré drasticky vyžierajú úle včiel medonosných.

Takže od malých pascí je možné namontovať až mega pasce s objemom 26 litrov, ktoré sa zakladajú však na miesta, kde sa predtým zlikvidovali sršie hniezda a sršne sa ešte na tie miesta vracajú.

Na hniezdo mega pasca

pasce-RTVS

Včelár Marcel Polička dokáže presne popísať, čo sa stane:

„Na miesto, kde bolo odstránené mega hniezdo, sa namontuje pomocou karabínok maximálna 26 litrová mega pasca, ktorá má tiež vnútri návnadu trebárs aj v podobe kúskov mäsa, lebo sršne ázijské vyhľadávajú aj zdochliny.“

Keď sršne ázijské do pascí vlezú, dajú sa už potom jednoducho zlikvidovať.

Odborníci upozorňujú, že sršne ázijské nie sú nebezpečné len pre včely, ale aj pre ľudí. Viac sa dozviete o hrozbe, ktorá sa rozšírila nechceným dovozom z Ázie do Francúzska a odtiaľ do ďalších európskch krajín z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90