História

Rudolf Šimko

ŠIMKO, Rudolf

riaditeľ, odborník na televíznu techniku, televízny riadiaci pracovník

Dátum narodenia: 26. marca 1944 v Novom Meste nad Váhom

Životopis

Do Československej televízie (ČST) Bratislava nastúpil v roku 1967 ako absolvent Elektrotechnickej fakulty SVŠT Bratislava. Pôsobil ako vedúci technickej smeny, inžinier obrazu, vedúci štúdiovej techniky.

V rokoch 1971 až 1973 si rozšíril kvalifikáciu postgraduálnym štúdiom na ČVUT v Prahe a postupne sa vypracoval na pozíciu námestníka riaditeľa pre techniku a rozvoj.

Po nečakanej abdikácii Petra Zemana bol Rudolf Šimko od 1. júna 1991 do 31. marca 1992 menovaný v Slovenskej národnej rade za dočasného riaditeľa ČST Štúdio Bratislava.

Parlament nemal pripraveného „vhodného kandidáta“ a situáciu komplikoval nový zákon, ktorý mal byť v krátkej dobe prijatý. Zákon o Slovenskej televízii určoval spôsob a časový horizont vytvorenia riadiacich orgánov STV (Rada, GR, Konzultačný zbor...).


Funkciu odovzdával v miernom pluse

S pochopením českej strany dosiahol zvýšenie podielu slovenskej produkcie vo vysielaní na federálnom okruhu F1 na cca 36%.

Realizoval komplex úsporných opatrení, vďaka ktorým sa prakticky pri nezmenenom rozsahu vysielania podarilo znížiť finančný deficit z plánovaných 137,6 miliónov korún na necelých 9 miliónov na konci roka 1991.

Funkciu odovzdával v marci 1992 už v miernom pluse. Za jeho pôsobenia boli spracované komplexné materiály: organizačný poriadok, podpisový poriadok a vysielacia smernica. Tým sa stabilizovala organizácia po hektickom porevolučnom období, ktoré bolo v tom čase pochopiteľne chaotické.

V oblasti výpočtovej techniky začala televízia proces prechodu od zastaraných sálových počítačov k personálnym. Rekonštrukcia vysielacích pracovísk umožnila zlepšiť vysielací proces po technickej aj formálnej stránke.

Začiatkom roka 1992 začali v Mlynskej doline pokusne vysielať vybrané relácie s dvojkanálovým zvukom. Konštituoval sa odborný útvar orientovaný na televíznu grafiku.

Začali rokovania o vstupe STV do medzinárodnej organizácie EBU (Európske združenie prevažne verejnoprávnych vysielateľov). STV bola dovtedy členom OIRT (Združenie rozhlasových a televíznych vysielateľov socialistického bloku) a pridruženým členom EBU.

Pod vedením Rudolfa Šimka prešla televízia na Slovensku z dovtedy používanej normy SECAM k vysielaniu vo farbe v kvalitnejšej „západnej“ televíznej norme PAL.