História

Václav Mika

MIKA, Václav

riaditeľ, mediálny manažér

Dátum narodenia: 17. júna 1963 Trenčín

Životopis

Vyštudoval Fakultu ekonomiky a riadenia výrobných odvetví Vysokej školy ekonomickej v Bratislave (dnes Fakulta manažmentu. Ekonomickej univerzity v Bratislave).

Po absolvovaní vysokej školy zastával rôzne riadiace funkcie v Slovenskej televízii až do roku 1994, pričom v rokoch 1990-1992 externe pôsobil aj na Fakulte produkcie Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Neskôr bol členom správnej rady spoločnosti IP, externým poradcom ministra kultúry pre oblasť informačnej politiky a masmédií.

V rokoch 1994 – 1998 bol riaditeľom Prvej slovenskej mediálnej agentúry (PSMA). V tomto období si ďalej zvyšoval svoju kvalifikáciu v Inštitúte pre riadiace sily v Grazi. a na britskej Open University získal profesionálny certifikát v odbore Manažment.


Riaditeľ Markízy a RTVS

Václav Mika stál pri zrode rozhlasového trhového lídra Rádia Expres, ktoré viedol od spustenia v roku 2000 až do 1. februára 2006.

V roku 2004 ho zvolili za prezidenta Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc.

Na začiatku roka 2006 sa stal generálnym riaditeľom a štatutárnym zástupcom TV Markíza, v ktorej úspešne pôsobil takmer päť rokov. Od roku 2010 do júla 2012 bol riaditeľom spoločnosti Milestone group, ktorá pôsobí v oblasti marketingu a médií.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky ho 1. augusta 2012 zvolili za generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska. Ako vôbec prvý šéf, ktorý stál na čele televízie po novembri 1989, vydržal v tejto pozícii celé funkčné obdobie.

Pod jeho vedením prešla RTVS technologickou obmenou i obmenou mediálneho obsahu, vďaka čomu sa verejnoprávny vysielateľ vrátil na slovenský mediálny trh ako relevantný hráč.


Objektivita RTVS vzrástla

V programovej oblasti sa oproti roku 2012, viac ako dvojnásobne zvýšil počet divákov hlavnej spravodajskej večernej relácie Správy RTVS o 19.00.

Vo vnímaní objektivity divákmi, sa RTVS zaradila na druhé miesto medzi televíziami na trhu. Spustilo sa pravidelné regionálne TV spravodajstvo vysielané zo štúdií B. Bystrica a Košice.

RTVS sa podieľala na 30 koprodukčných filmoch, uviedla do vysielania jedenásť pôvodných TV seriálov, štvornásobne zvýšila objem obsahu s komentárom pre nevidiacich a dvojnásobne objem satelitných živých prenosov.

V rozhlase sa zvýšila vlastná dramatická tvorba, začali sa vysielať pravidelné regionálne rozhlasové publicistické diskusné formáty, vysielané samostatne zo štúdií B. Bystrica a Košice.

Obľubu medzi divákmi získalo viacero nových formátov, napríklad folklórna súťaž Zem spieva.


Digitalizácia RTVS a ocenenia

Vo všetkých televíznych štúdiách sa prešlo na vysielanie vo formáte 16:9 a v štandarde HD, spustila sa trvalá distribúcia pre Jednotku a Dvojku v štandarde HD.

Prešlo sa z páskového na tzv. bezpáskový workflow, vybudovali sa nelineárne strižne a začala sa kontinuálna digitalizácia a záchrana kultúrneho dedičstva.

V Slovenskom rozhlase sa uskutočnila významná rekonštrukcia vysielacích pracovísk a štúdií, vrátane zásadnej zmeny riadenia vysielacích pracovísk. Uskutočnilo sa pilotné vysielanie digitálneho rozhlasu T-DAB+. Vďaka komplexnej obnove webovej infraštruktúry, sa mohol uskutočniť prechod na HD vysielanie na internete.

V období 2012 – 2016 RTVS nebola dotovaná zo štátneho rozpočtu z dôvodu strát z hospodárenia a neplatenia záväzkov. Napriek tomu každý rok dodržala záväzné ukazovatele plánu a rozpočtu. Každý rok hospodárila s prebytkom.

Počas svojej kariéry v RTVS dostal Václav Mika viacero odborných ocenení a v roku 2017 mu bol čitateľmi týždenníka TREND udelený titul „TOP Manažér roka 2017“ v nevýrobných odvetviach.